25.8 C
София
петък, юли 4, 2025
spot_img

Бум на българско гражданство за македонци

През последните три години е регистрирано рязко увеличаване на броя на македонците, които са станали български граждани.

За последните 15 години броят на македонците с български паспорт е 86 566 души.

Това сочи официална справка на Министерството на правосъдието, изготвена и предоставена специално на Агенция БГНЕС.

Дори в годините, когато светът беше затворен от пандемията от коронавирус, през 2020 и 2021 г., броят на македонците получили българско гражданство е в пъти по-голям от този от предишните години.

Само през 2020 г. техният брой е над 9 хиляди души, а през 2021 г. е 7692 или близо половината от всички получили българско гражданство през тази година 15 167 души.

За сравнение в периода 2013-2019 г. между 1867 и 6193 македонци стават български поданици, но дори и тогава техният брой е много по-голям от броя на получилите българско гражданство от други държави.

За последните 15 години броят на македонците с български паспорт е 86 566 души, което е над половината от всички получили българско гражданство – 162 865 души. Македонските българи са над три пъти повече от представителите на следващата страна в списъка – Молдова.

Към днешна дата чакащите за издаване на указ за получаване на българско гражданство македонци са близо 3500 души.

Статистиката от последните 3 години категорично доказва, че македонците не се влияят от антибългарската истерия в РСМ и продължават да търсят българско гражданство.

От данните, с които разполага БГНЕС, ясно проличава, че най-голям е интересът към българското гражданство в страните, където исторически са живели и живеят големи български общности.

Веднага след РС Македония по брой получено българско гражданство се нарежда Молдова, където още в края на XVIII и началото на XIX век се преселват много българи. 26 161 жители на тази бивша съветска република днес са с български паспорти. Броят на украинските българи е на половината на молдовските – 14 391.

Българското гражданство се цени и в Сърбия, където в Западните покрайнини, но и в Пирот и дори Ниш живеят наши сънародници, които по силата на редица несправедливи договори, са останали в тази балканска държава. За периода от 2007 до 2021 г. 9494 жители на Сърбия са станали българи и европейци.

В Албания, която зачита правата на българите, за разлика от някои свои съседи в Западните Балкани, и традиционно има добри отношения с нас, 5732 души са получили българско гражданство.

Останалите държави, в които българското гражданство се цени, са Армения, Ливан, Ирак, Сирия, Афганистан, Виетнам. За посочения период средно по няколко десетки граждани на тези държави са се сдобивали с български паспорт. Малко по-голяма е бройката при Русия и Израел, където говорим за по няколко стотин на година, които са станали български граждани. Любопитното тук е, че сред руснаците, получили български паспорт има много евреи, а сред израелските граждани – много от Русия. Те обикновено имат свой бизнес или ваканционен имот у нас. А най-известният пример е може би състезателката по фигурно пързаляне Александра Фейгин, която достойно представи страната ни на Зимните олимпийски игри в Пекин.

Информация за чуждите граждани, подали молба за придобиване на българско гражданство, въз основа на която през 2021 г. са образувани преписки за придобиване на българско гражданство, а именно: общо 16 591 броя за посочения период, които са граждани на следните държави: Република Северна Македония – 3 447 бр.; Република Молдова – 3 055 бр.; Русия – 1 308 бр.; Израел – 294 бр.; Украйна – 3 190 бр.; Турция – 1 636 бр.; Албания – 1 585 бр.; Сърбия – 1 271 бр.; Ирак – 43 бр.; Армения – 78 бр.; Афганистан – 26 бр.; Ливан – 43 бр.; Сирия – 142 бр.; Виетнам – 18 бр. и други – 455 бр.

Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за българското гражданство молбите и предложенията за промяна на гражданството се приемат и регистрират в Министерство на правосъдието, като за приемането и регистрирането им лицата запазват предварително дата и час чрез автоматизираната информационна система по чл. 14а, ал. 1 от Наредбата. Към настоящия момент чрез предоставения чрез автоматизираната информационна система график са резервирани часове за подаване на документи и провеждане на интервю до 30.06.2022 г. Едновременно с това лицата имат възможност да подават документи за промяна на гражданството си, освен в Министерството на правосъдието, и в дипломатическо или консулско представителство на Република България в чужбина, които на по-късен етап постъпват в Министерството на правосъдието чрез дирекция „Консулски отношения“ към Министерството на външните работи. В тази връзка не е възможно да предоставим информация за чуждите граждани, които очакват да получат българско гражданство.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.