13.8 C
София
сряда, април 24, 2024
spot_img

Възстановяват средно ухо с нов метод в болница „Св. Марина“

На сн.: доц. Николай Сапунджиев

Специалистите от Клиниката по Оториноларингология в Универснитетската болница „Св. Марина“ във Варна са първите в страната, които приложиха нов за България метод на лечение – пластична операция на слуховите костици – вид осикулопластикa. Интервенцията е изпълнена със съвсем нов вид специфичен високотехнологичен цимент – това е първото му приложение у нас. Материалът вече е познат във водещите центрове по отологична хирургия в САЩ и Европа, а в „Св. Марина“ – Варна е първият български център, в който се прилага.

„Този метод позволява принципно нов тип реконструкция на костиците вътре в средното ухо. Там има 3 малки костици, като най-голямата от тях е 6 мм, най-малката около 3 мм, а теглото е от порядъка на 7 микрограма.“, обяснява доц. д-р Николай Сапунджиев –хирург в Клиниката по УНГ болести на болницата. „Запознах се с този нов модерен материал на курс през миналата година във Франкфурт, Германия. Един от водещите отологични хирурзи в Германия и ръководител на клиниката там проф. Карстен Дальхоу (Carsten Dalchow) ми демонстрира няколко случая и ме убеди в предимствата на този метод. Въпрос на време беше материалът да бъде доставен в България, за да може да се помага на пациенти с намален слух в резултат на увреждания в средното ухо”.

При стандартната процедура до момента при наличие на увреда на слухова костица тя се отстранява и се слага протеза. Има много високотехнологични протези от титан, злато и други материали, които са доказани във времето, но все пак те представляват чуждо тяло. Новият високотехнологичен материал позволява микрокостицата да не се отстранява, а частите й да се използват и тя да бъде „гипсирана”, докато оздравее. Мащабът е много малък, защото това са най-малките костици в човешкото тяло, а отговорността е много голяма, защото става дума за сетивен орган. Материалът има много специфични характеристики, които позволяват употребата в ухо и относително бързо дава механична стабилност – в рамките на 4-5 мин.

Новият метод се прилага при редица състояния и заболявания. Трите костици в ухото, които правят една верига, по която се предава звукът, могат да бъдат нарушени от много фактори – след травми на главата, при възпалителни заболявания в областта на ухото, които могат да ги разрушат, при отосклероза, при пациенти с остеогенезис имперфекта, при което заболяване молекулата на колагена е видоизменена в резултат на генетичен дефект.

Преимуществата са, че слухът се възстановява по-добре, пациентът не усеща световъртеж след интервенцията, а крайният резултат, измерен след около месец, показва преимуществата на този нов материал. Новият метод може да се използва при пациенти на всякаква възраст, допълва доц. Сапунджиев.

Високотехнологичният цимент се използва от 2004 г. в практиката на водещите оториноларинголози по света. Според проучвания сред пациенти, публикувани от реномирани научни списания, това е най-добрият метод, който дава много по-добър краен резултат, отколкото заместването на естествената костица с протеза.

Този метод ще бъде въведен като традиционен за лечение и реконструкция на средното ухо в Университетската болница „Св. Марина“ във Варна.

 

Следвай ме – Здраве

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest Articles