12.8 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

Зайче край пътя – как да го опазим?

Няколко практични съвета, с които ще му помогнете да оцелее

Вероятно ви се е случвало в тревата край пътя да попаднете на малки зайчета в нещо като гнездо. Възможно е да се натъкнете на тях и в градината си или на полето. Не си мислете обаче, че те са изоставени, защото историята на отглеждането от тяхната майка е необичайна. Преди да ви разкажем, как да се отнесете към тях, така че те да оцелеят, ще споменем, че размножаването започва от пролетта и завършва през септември. В Европа женските раждат средно до пет котила годишно. Най-плдовити са тези в средна възраст, като бременността 6-7 седмици. Преди да родят, бременните зайки правят прости гнезда от трева или копаят малки дупки в земята. Новородените зайчета тежат средно около 100 грама, тялото им е покрито с пухкава козина и с широко отворени очи са готови да гледат света.

Ако се натъкнете точно на такива зайчета без майката, знайте – те не са изоставени. Те стоят по цял ден самички наоколо. Лежат в лехи, бразди или просто в треволяка в градини, на полето, на открити поляни и пасища. Майките идват при малките си само нощем за кратко, през което време те бързо сучат и после пак остават сами, поясняват от „The Wild Animals“ („Дивите животни“).  Малките нямат собствена миризма и хищниците не ги надушват. Ако лежат неподвижни, няма да бъдат забелязани и това е тяхната защита.

Ако намерите само диво зайче, което лежи неподвижно на нормално за диво зайче място, не решавайте моментално с емоциите си, че е изоставено, че майката е умряла, че е опасно да е самичко и други подобни. Това е техния нормален живот и без доказателства, че нещо наистина се е случило, не бива да пипате и взимате.  Ако се налага да го преместите на няколко метра встрани, пипайте с еднократни или градински ръкавици, натъркани с пръст. Допустимо е взимането само на малки, които са очевидно пострадали, донесени от котка или куче (дори да нямат видими травми) или вече опипани от хора и по тях е останала чужда миризма, което означава, че най-вероятно майката няма да продължи да се грижи за тях.

Ако трябва да косите на мястото, където е зайчето, похлупете го с кошница за момента докато косите, оставете туфи треви около самата кошница и като приключите отхлупете кошницата, без да пипате зайчето. Разбира се, не доближавайте с моторна косачка или тример, шумът е много силен за малко уплашено същество. Когато то навърши един месец, вече е готово да излезе в големия и непознат свят, за да започнат самостоятелен живот. Продължителността на живота на зайците е кратка и обикновено в дивата природа те рядко живеят повече от седем години. Освен това доста животни умират на по-ранна възраст. Както вече казахме, те обаче се размножават изключително бързо, така че въпреки факта, че са дивеч, популацията им не е застрашена.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.