-0.3 C
София
събота, ноември 23, 2024
spot_img

Идват 4 грипни щама с екзотични имена

Хората над 65 години с право на безплатна ваксина

Противогрипните ваксини са в аптеките. Ваксинирайте се,  тъй като тази есен и зима се очакват 4 грипни щама с екзотични имена от Австралия – „Бризбейн“, Америка – „Канзас“ и „Колорадо“, и Азия – „Пукет“. За това предупреди членът на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Гергана Николова. „Всеки трябва да се замисли че грипът ще дойде пред декември и януари и сега е време за поставяне на ваксините, защото на организма му трябва време, за да изгради имунна защита“, каза още д-р Николова и посочи, че нейните пациенти, които са се имунизирали не правят усложнения.

По думите й за хората с хронични заболявания грипът крие сериозни рискове.

Лекарката, която има собствена практика, като джипи, изрази безпокойство, че за хората над 65 години е осигурена безплатна противогрипна ваксина, но здравната каса е поставила лимит  докторите да имунизират 10% от това население. Тя бе категорична, че няма спуснати критерии, по които тя и колегите й на кои пенсионери да слагат безплатно инжекцията и на кои не.

В полза на ваксините се изказа  проф. Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания и национален консултант по микробиология.

„Два пъти е по-малка вероятността да се разболеем от грип, ако ги използваме”, каза той.

По думите му в следващите години възрастни хора над 65-годишна възраст ще бъдат ваксинирани безплатно, по тяхно желание. Целта е след 2022 г. да има възможност всеки четвърти възрастен да се ваксинира. Той обаче също не каза, как лекарите да избират кого на имунизират.

„В България обикновено лекарите и сестрите не са за пример в имунизационно отношение – процентът на ваксинираните медицински специалисти е много малък”,  посочи проф. Кантарджиев.

Ето какъв отговор на въпроса за пенсионерите и безплатните имунизации дадоха от МЗ. Публикуваме го без редакторска намеса:

Информация относно изпълнението на Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019-2022 г.

По повод множество журналистически въпроси, постъпили в Министерството на здравеопазването, информираме:

Имунизацията срещу грип е включена като препоръчителна съгласно Наредба № 15 от 12.05.2005 г. за имунизациите в Република България.  Препоръчва се ежегодно на всички лица, навършили 65 години, както и на други лица: възрастни и деца над 6-месечна възраст, страдащи от някои хронични заболявания, за живеещи в организирани колективи (специализирани институции за предоставяне на социални услуги, военни поделения, общежития и др.), за лица с повишен риск от заразяване във връзка с професията им (транспортни работници, служители в армията и полицията, медицински персонал и др.) или лица, които могат да заразят високорискови пациенти (членове на семейството, персонал на лечебни, здравни и социални заведения).

В България имунизационният обхват с грипни ваксини е твърде нисък, като за периода 2013-2017 г. средният обхват в страната е едва 2,4 на 100 души (2,17 – 2,61%). Обръщаме внимание, че изчисленията са на базата извършени продажби, а не на реално приложени дози. Поради изключително ниския обхват с ваксината Министерство на здравеопазването разработи Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип  2019-2022 г.

Целева група на Националната програма са най-уязвимите – а именно лицата,  навършили 65 г. Имунизацията срещу сезонен грип е особено важна за хората в напреднала възраст, при които тежкото протичане и усложнения намаляват до 60%, а смъртните случаи с 80%. Целта за първата година от влизане в действие на Програмата е да се постигне 10 % имунизационен обхват, който да се повишава плавно всяка следваща година от действието на Програмата, като през 2022 г. той трябва да бъде 25%. Ето защо, при имунизационен обхват през 2017 г. от 2,4% за всички рискови групи, Министерството на здравеопазването счита, че притесненията за недостиг на ваксини против грип през 2019 г. са неоснователни.

Принципът, по който ще се поставят ваксини, ще бъде заложен в Указание за реда за предписване, отпускане, отчитане и заплащане на ваксините срещу сезонен грип, осигурявани по Националната програма, изготвено от МЗ и НЗОК. След влизането му в сила личните лекари ще могат да заявяват количества ваксини за лица от пациентската си листа, отговарящи на критериите. Съгласно проекта на Указанието срокът за извършване на имунизациите обхваща периода от 1 октомври до 31 декември т. г.

Напомняме, че всяка ваксина се поставя след преценка на здравословното състояние на лицето и липсата на противопоказания. Общопрактикуващият лекар е този, който познава лицата от пациентската си листа и техните придружаващи заболявания. Той е и изпълнителят на Националната програма и има професионалната компетентност да препоръча имунизация с противогрипнаваксина.

МЗ ще извършва както периодични оценки и анализ на изпълнението на имунизациите при лицата от целевата група, така и годишни отчети за дейностите по програмата. При констатирана необходимост ще се търсят възможности за разширяване обхвата на програмата.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles