7.9 C
София
петък, ноември 22, 2024
spot_img

Какво се е случило на 28 март през годините

28 март е 87-ият ден в годината според григорианския календар (88-и през високосна година). Остават 278 дни до края на годината.

37 г. – Сенатът на Римската империя удостоява император Калигула с титлата Принцепс.

193 г. – Римският император Пертинакс е убит от Преторианската гвардия, която после продава властта му на търг на Дидий Юлиан.

845 г. – Париж е опустошен при нападение на викинги, предвождани вероятно от Рагнар Лодброк, който събира голям налог, за да напусне града.

1776 г.В Москва е създаден Болшой театър.

1802 г. – Астрономът Хайнрих Вилхелм Олберс открива 2 Палада – втория известен астероид след 1 Церера.

1844 г. – В Испания е създадена жандармерията – военизирана полиция за борба с повсеместния бандитизъм в страната.

1854 г. – Кримска война: Франция обявява война на Русия.

Формалната причина за конфликта е неразбирателство между Франция и Русия за това под чия протекция да бъде християнското малцинство в пределите на Османската империя и най-вече за контрола върху Светите земи. Наполеон III търси подкрепа след преврата, с който установява Втората френска империя, и в резултат изпраща в Черно море Charlemagne – един от най-добрите френски кораби по това време. Този и други дипломатически ходове карат султана бързо да вземе решение в полза на католическа Франция. В отговор на това Русия навлиза в Молдова и Влашко, по това време османски васални княжества. Руските имперски амбиции не се харесват на Британия, която държи да запази контрол върху морските пътища към Индия през Египет, което води до започване на военни действия на Кримския полуостров.

В основната си част военните действия се водят в Крим, където Британия, тогава суперсилата на деня, и Франция обсаждат руската черноморска база в Севастопол. Над 700,000 души загиват в Кримската война, която в крайна сметка Русия губи. Но победата на Запада в никакъв случай не идва лесно – военните стратегии и действия от страна на Британия и Франция са признати за провал. Например, Атаката на леката бригада или фактът, че в британската армия жертвите дадени в хода на войната са 4 пъти по-малко от жертвите в резултат на болести. Слабото планиране, нерешителните действия и пагубното командване са причините за трудната и скъпа победа над Русия. От религиозен спор, Кримската война се превръща в платформа за налагане на геополитически цели и стратегии.

Разбира се, аналогии с днешния конфликт биха били твърде пресилени. Дипломацията в днешно време е на много по-различно ниво от тази през 1864 г. Обвързаността между ЕС и Русия е по-голяма от всякога. И въпреки това ЕС и САЩ не бива да позволяват създаването на такъв опасен прецедент. Великобритания и САЩ, заедно с Русия, гарантират територията на Украйна, в замяна на което Украйна се разоръжава. Сегашните действия на Русия и свободните интерпретации от страна на Путин на международното право оставят много опасен пример за други страни като Северна Корея и Иран. Какви гаранции биха имали те, ако подобни договорености могат едностранно да бъдат отменени?

Цената, която Западът трябва да заплати, за да неутрализира модерните руски имперски амбиции, е висока и навярно не всяко правителство би искало да участва в подялбата й. Западните икономики тепърва започват да стъпват на крака след 7 тежки години на рецесии и стагнация, а дългосрочните политики и решения рядко печелят избори. Но затваряне на очите пред случващото се би навяло спомени за анексирането на Чехословакия от страна на нацистка Германия, затова е важно да не бъдат допускани същите грешки от нерешителност и самозаблуда.

1857 г. – В Петербург е открита първата девическа гимназия в Русия.

1859 г. – В Цариград започва да излиза в. „България“ под редакцията на Драган Цанков.

1871 г. – Учредена е Парижката комуна.

1885 г. – В САЩ официално е създадена Армията на спасението.

1891 г. – В Лондон се провежда първото световно първенство по вдигане на тежести.

1910 г. – Първият хидроплан, конструиран от французина Анри Фабр, излита край Марсилия.

1920 г. – При опустошително торнадо по време на празника Палмова неделя в района на Големите езера (САЩ) загиват над 380 души, други 1700 са ранени.

1921 г. – Китайският параход Хонг Конг потъва след сблъсък в подводна скала, загиват 1094 души.

1930 г. – Турция променя името на Константинопол на Истанбул, а на Онгора – на Анкара.

1939 г. – Гражданска война в Испания: Войната завършва с превземането на Мадрид от генералисимус Франсиско Франко.

1940 г. – В Солун започва изграждането на сградата на Международния мострен панаир.

1940 г. – В САЩ е открит нов изотоп на урана – плутоний 239.

1973 г. – Марлон Брандо изпраща актрисата индианка Сачийн Малкото перо да приеме неговата награда „Оскар“, за да може тя да протестира срещу дискриминацията на коренното население в САЩ.

1973 г. – Възродителен процес: 500 служители на МВР влизат в село Корница (Благоевградска област) за насилствена смяна на мюсюлманските имена, при оказаната съпротива са убити трима селяни.

1974 г. – Николае Чаушеску е избран за президент на Румъния.

1979 г. – След 30-дневна експлоатация вторият реактор на АЕЦ, разположена на остров Три Майл (САЩ), аварира, което е най-голямата ядрена авария в страната и става причина за закриване на 53 от 129 АЕЦ-a.

1983 г. – Среща в София на учени от балканските страни на тема „Балканите – безядрена зона“.

1994 г. – В България започват протести на частните издатели и радиоразпространители против Закона за добавена стойност – до 31 март същата година големите всекидневници не излизат.

1994 г. – При улични боеве в Йоханесбург (ЮАР) между привърженици на Зулу и на Африкански национален конгрес загиват 18 души, а стотици са ранени.

2005 г. – При земетресение с епицентър край остров Суматра, с магнитуд 8,7 по Скалата на Рихтер, загиват около 2000 души в Индонезия и Сингапур.

2009 г. – От 20:30 до 21:30 (българско време) е проведен Часът на земята.

ПРАЗНИЦИ

  • Българска православна църква – княз Боян Български
  • Азербайджан – Ден на националната сигурност
  • Либия – Тържества по повод края на британското присъствие и Ден на евакуацията
  • Сърбия – Ден на Конституцията
  • Тибет – Ден на Освобождението на робите
  • Чехия и Словакия – Ден на учителя
  • ЮАР – Ден на семейството

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles