-0.3 C
София
събота, ноември 23, 2024
spot_img

 Как да се справим с тревожността

Всеки от нас изпитва тревога, когато е изправен пред несигурна, плашеща или предизвикателна ситуация. Тревожността е естествена човешка емоция, която ни предпазва от възможни заплахи. Тя често се проявява като безпокойство или притеснение. Възможно е да имате и физически симптоми, като повишен пулс, учестено дишане, главоболие или стомашни проблеми.  

Това е тема, която не трябва да бъде подминавана. Напротив – на тази тема трябва да се говори много. Тази тема е една от многото невидими рани в човека. Това е като да лекуваме кашлицата, но не е проблемът в белите дробове. Като да обръщаме внимание на симптоматиката, но не и на причината за инфекцията.

Тревожността ни поразява, без да я очакваме. Без да я каним в умовете си. Без да я допускаме в съзнанията си. Без дори да разбираме кога идва и дали въобще си отива. Без да знаем какво я предизвиква. Тя е един невидим враг, който ни очаква зад ъгъла и всеки момент може да нападне.

Често пъти се оказва, че този враг изобщо не съществува, а ние само си мислим, че е там и че всеки миг ще ни нападне.

Причината за тревожността е както сложна, така и съвсем простичка – тя е свързана с множеството човешки страхове, несбъднати желания, копнежи, ужаси, падения.

Въпросът е както умеем по природа да ставаме черногледи, така да умеем и обратното – да сме крайни оптимисти в песимистична ситуация.

Има и друго – човек е тревожен, защо иска винаги да му е идеално. И толкова се тревожи, че това идеално може да бъде заменено с кошмарно, че прекарва всяка секунда в едно такова вътрешно треперене. Именно това вътрешно треперене е тревожността. Да си непрекъснато на нокти, че хубавото ще прелее в лошото. Напротив – бъди подготвен за най-лошото, за да се зарадваш на хубавото. И тогава в главата ти ще има място за какво ли не, но не и за тревога.

Следвай Ме.нет Ви предлага няколко съвета

*Как да си помогнем сами

Дори светът навън да изглежда хаотичен и непредсказуем, домът ни не бива да бъде такъв. Да имате рутина със сигурност ще е от ваша полза. Опитайте се да изготвите график, който да поставите на видно място у дома, за да може да бъде видим за всички. Това ще помогне да не разпилявате енергията си. Също така си изградете навици за работа и учене, придържайте се към режим за хранене и спане. Всичко това е пряко свързано с менталното здраве.

Грижейки се за себе си подобрявате нагласата си и сте готови да посрещнете предизвикателствата. Това е от изключителна важност за хората с тревожност, особено когато мислите започват да стават все по-негативни и катастрофални. За целта може да приложите някои лесни дихателни техники за забавяне на пулса. Ето и примерно упражнение: вдишайте за 4 секунди, направете пауза за още 4 секунди, издишайте за 4 секунди и отново направете пауза. За целта изберете подходяща релаксираща музика, легнете удобно, отпуснете се и се фокусирайте върху музиката.

Ако все още трудно овладявате тревожността, имате паника атаки или други подобни състояния, провокирани от ситуацията с корона вируса, потърсете Вашия специалист, за да обсъдите заедно симптомите и възможностите за краткосрочна терапия.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles