Третирането им с тях е ефикасно, така се избягват химическите препарати, затова старите стопани ги предпочитат
Все повече стопани искат да отглеждат екологично чисти храни, намират подходяща почва, обогатяват я с биоторове, засаждат и отглеждат култури. Когато обаче дойде напаст, като листни въшки, червеи и други, мнозина изпадат в паника, че ще се наложи пръскане с химикал, а трудът им да отгледат наистина чисти биологично продукти ще е напразен. Изход има и от този проблем.
Старите българи са ползвали срещу вредителите продукти от своята градина и треви от природата. Популярни начини за предпазване на културите са тези с чесън и с коприва.
Приготвяне на копривата: В 10 литра вода сложете 1,5 кг коприва. Оставете я да престои десет дни. Прецедете и пръскайте с водата с помощта на пръскачка както дърветата, така и лозите.
Приготвяне на чесъна: 5 скилидки чесън се смачкват, заливат се с 1 литър вода, съда се покрива с кърпа. След като престои едно денонощие, течността се налива в пулвелизатор и с нея се пръскат поразените от листни въшки листа.
И двата биопрепарата действат още срещу акари и листни червеи. Препоръчва се с тях да се пръскат растенията всекидневно в продължение на шест дни.