LATEST ARTICLES

Мистериозна смърт в Гърция с българска следа

Големите гръцки медии пишат за българка, замесена в мистериозна история с три поредни смътни случая. Подозренията са, че българска домашна помощница иска да вземе скъпи имоти на възрастно семейство в Гърция, което починало в рамките на 13 дни, предаде NOVA.

Майка на 99 и двете ѝ деца, съответно на 78 и 75 години, са починали в болница. Властите са разпоредили аутопсия за двама от починалите. Медиите спекулират че „едри мъже от славянски произход изнасят обзавеждането на къщата“.

Приятел на починалия син говори пред медиите за „българска мафия“ и казва, че домашната прислужница се разпорежда в имотите.

Засега властите не са извършили арести, нито има данни да разследват престъпление.

Водолази извадиха 15 тротинетки от морето

Водолази извадиха днес от дъното в района на Морската гара във Варна  15 тротинетки, десетки рибарски столчета, гуми и разнообразни стъклени и пластмасови отпадъци.

В акцията по почистването на морето се включиха доброволци от водолазен клуб „Скуба4старс“, част от Туристическото дружество „Родни Балкани“ в града.

Председателят на дружеството Камен Кукуров уточни, че дълбочината на водата в почистената зона е между 8 и 10 метра. В акцията се включиха 17 водолази.

Кукуров допълни, че доброволци от дружеството днес почистват и дерето в парка в квартал „Възраждане“. Тъй като теренът е труден, те работят по алпийски способ.

От кухнята на атонските монаси: Рибена чорба

В повечето обители на Света гора не се консумира месо, но всичко останало се приготвя с молитва и затова е много вкусно

Както е известно, да се консумира месо в монашеската република на Света гора е много рядко изключение.

Като цяло, там постната храна и рибата са традиционно на трапезата на братята, но пък вкусът на всяко астие, колкото и скромно да е то, е ноповторим. Тайната е в това, че докато готвачът готви, се моли. Затова, нека и ние, когато приготвяме нашите ястия в съвременните ни кухни да казваме по някоя кратка молитва или дори само да прекръстваме ястието.

Представяме ви рецептата за рибена чорба от книгата „Кулинарното изкуство на Света гора“ на покойния отец Епифаний Милопотамски. Тя е издадена от Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“ и се радва на голяма популярност. Ето и няколко негови съвета по отношение на избора на самата риба. „Онова, на което трябва да обърнем особено внимание, е доколко прясна е рибата – пише монахът. – Хубаво е да знаем откъде е ловена, защото друг вкус имат рибите от рибарниците и съвсем различен тези от откритите води, или както ги нарича народът „риби на свободна паша“. Различен вкус имат рибите, живеещи край скалите, както и различен вкус има рибата, ловена на повърхността, и различен вкус имат онези риби, ловени надълбоко. Разбира се, друг вкус имат речните и езерните риби. Рибата трябва да се яде според сезона – казва поговорката, което означава, че сезоните играят важна роля за добрия вкус на рибата“. Ето и изводите на дядо Епифаний:

= Повечето риби не са вкусни пролетта, защото се подготвят за размножаване.

=  Най-благоприятният период за риболов и за консумиране на риба са лятото, есента и зимата.

= Прясната риба е за предпочитане, тъй като е по-полезна. Главата на рибата трябва да мирише на море, или още по-точно, да има дъха, който изпускат водораслите. Очите трябва да са бистри, сферични и изпъкнали (а не разлети), живи (а не матови, мътни или потънали в орбитите). Месото трябва да е стегнато, а хрилете яркочервени (като онзи червен цвят, който е знак за здраве). След като при покупката обърнем внимание на рибата и се уверим в свежестта й, сега отиваме в кухнята заедно с вас, защото и там трябва да се отдаде нужното внимание, старание и най-вече мерак!

Рецепта за рибена чорба

Продукти: 1,5 – 2 кг скални риби (живели край скали), 5 картофа нормална големина, 2 глави лук, 3 големи моркова, 5 лимона, целина и малко магданоз, 1 връзка копър, смялн черен пипер, сол на вкус, 200-230 г зехтин.

Когато казваме скални риби, имаме предвид тези, които живеят в скалите и камъните, в близост до сушата, като морски костур, морска врана, скорпид, звездоброец, морска лисица, едра морска змиорка, морски дявол и др. Можем да направим супа и от по-добри риби, като прясна треска или скорпена.

Приготвяне: Изчистваме рибите от люспите и вътрешностите им. Измиваме ги много добре и ги слагаме в цедка, за да се изцедят. Обелваме картофите, луковите глави, морковите, целината и ги измиваме. Режем всички зеленчуци на кубчета (ок. 1,5 на 1,5 см). Слагаме рибата, както е цяла, вътре в тенджера с 1,5 литра вода, на силен огън. Когато започне да ври, добавяме във водата зеленчуците, солта и зехтина. Оставяме да врят заедно около 25-30 минути, след което сваляме тенджерата от огъня. След като изстинат, след около 15 минути, ги изцеждаме, като запазваме бульона, който ще добавим в тенджерата, за да направим супата.

Всичко това, рибите и зеленчуците, които са в цедката, ги слагаме в една тава, за да изстинат по-бързо, и ги сортираме. Отделяме костите, които изхвърляме. (Можем, ако искаме, за наше улеснение да сварим в отделни тенджери дребно нарязаните зеленчуци и рибата. След като изчистим рибата от костите, смесваме заедно всички продукти за супата.) Изчистените от кости парчета риба слагаме заедно със сварените зеленчуци в тенджерата с бульона. Отново поставяме тенджерата на огъня да ври за 15-20 минути. Преди да я махнем от огъня, посипваме супата със ситно нарязания магданоз, черен пипер, кимион и лимоновия сок. И така, супата ни е вече готова!

Върнаха 20 000 евро, изхвърлени на боклука

69-годишен мъж ги натикал по погрешка в контейнера за смет

Случват се финансови грешки, но те могат да бъдат и с щастлив край. Така са се развили нещата за 69-годишен мъж, който изхвърлил неволно 20 000 евро на боклука без да разбере. После обаче те му били върнати, пише гръцкият вестник  „Катимерини“.

Атинянинът държал парите в кутия от модем и след разчистване на непотребни опаковки и вехтории вкъщи я изхвърлил в контейнера за  рециклиране на електроника. Заместник-управител на магазин за техника намерил парите и подал сигнал до полицията.

Атинската полиция предприела разследване по случая, като прегледала записите от охранителни камери и така бил открит собственикът на сумата.  

След като си получил парите, мъжът споделил, че ги държал у дома, за да плати с тях ремонт на жилището. В социалните медии властите похвалиха честността на служителя на магазина в публикация, озаглавена: „Какво бихте направили, ако намерите 20 000 евро в контейнер за боклук?“.

Малчугани пиха белина в детската градина

Инцидентът се случи във Варна, в болница са, опасност за живота им няма

Седем деца от варненската детска градина „Звездичка“ във Варна са пили вода с белина. Те са под наблюдение за две денонощия в университетската болница „Света Марина“. Състоянието им е добро, родителите им са с тях. Това съобщиха на брифинг заместник-кметът на общината Снежана Апостолова и директорът на дирекция „Здравеопазване“ Анастасия Георгиева.

Сигналът е получен към 09.30 часа, уведомено е лечебното заведение Центъра за спешна помощ, чиито линейки да дошли незабавно и са закарали малчуганите в болницата. Районна прокуратура вече работи по случая.

Заместник-кметът Снежана Апостолова обясни, че инцидентът е станал, след като помощник-възпитател е забравил чайник с вода, в която е имало два пръста белина.

„След като свършва водата в диспенсера, чайник, който се намира също в групата, е взет от едната от госпожите, които са в групата, и на 7 деца е налято от този чайник. Когато те започват да пият, казват, че водата е горчива и мирише. След това се взимат чашките от децата и се започва разследване какво се е случило. В чайника, който е бил пълен с вода и в него, по думи на помощник-възпитателя от предната смяна, е поставен такъв дезинфектант около 2 пръста. Веднага поискахме чайника да бъде запазен и да ни бъде изпратена снимка на препарата, който е поставен. За съжаление в този момент вече чайникът е бил изпразнен. Това, което сме уведомени е, че става въпроса за белина, като е сниман препарата, който е белина“, каза тя.

Президентът Радев поиска референдум за еврото

Държавният глава внася искане за допитването Народното събрание, намерението си обяви в извънредно обръщение към нацията

Президентът Румен Радев ще внесе в Народното събрание предложение за референдум за приемането на еврото в България. Това свое намерение държавният глава обяви днес в извънредно обръщение към нацията. „Внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?“, заяви той.

„Следвай ме“ публикува най-важните моменти в изявлението му:  

„Скъпи сънародници, днес отбелязваме Деня на Обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени демокрацията и свободната воля на гражданите. България, като пълноправен член на Европейския съюз, е изправена пред стратегическо решение – въвеждането на единната европейска валута… След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната. В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемането. Противоречиви са оценките на всички нива на обществената пирамида – в политическата класа, в експертните среди и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото. Това, което най-много липсва обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите. Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус. С вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля…  Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута – евро, през 2026 година?”.  Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще даде възможност да се чуят всички аргументи „за“ и „против“. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години. Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи=”

Папата Лъв ХIV е свирил в рок банда (ФОТОГАЛЕРИЯ)

Новоизбраният понтифик говори седем езика, живял е години наред сред бедните в Перу, където се е вклячвал в доброволчески дейности

Нabemus Papam!поздравяваха се католиците п света вчера, 8 май, в късния следобед. Вече знаем, че кардинал Робърт Франсис Превост е папа Лъв XIV. За хората той не е много познат, както впрочем, не се познаваха добре и кардиналите, които са сравнително нови и са от 70 държави. Това обаче явно не им попречи да направят своя обективен избор.

И макар, че вече писахме са новия понтифик на Католическата Църква (виж ТУК), ще споменем някои любопитни неща за него.най-напред той е полиглот, владее седем езика – английски, испански, италиански, френски, португалски, както и латински и немски. С двойно гражданство е. Роден е американец и едното му гражданство е именно американско, по рождене. Другото е перуанско, като той сам си го е избрал през 2015 година. Натурализирал се е в Перу, след като е живял и служил там, като мисионер, в продължение на тридесет години сред най-бедните слоеве на населението. На снимка се вижда как гази с ботуши по време на наводнение, за да помага заедно с други хора на населението. Там не само проповядва, но и лично се ангажира с образование и социална помощ. Впоследствие е епископ на Чиклайо – Перу.  

Любопитно за мнозина е, че в младежките си години той е бил рокаджия и дори е свирил в група в гимнацията. Остава почитател на музиката за цял живот. Преди да стане духовник Робърт Франсис Превост учи математика – науката, която и досега го отличава с аналитичен подход и прагматизъм в управлението. Член е на ордена на августинците. Вече като папа, избира името Лъв XIV неслучайно. Това се възприема като препратка към Лъв XIII, известен с усилията си за социална справедливост и модернизация на Църквата през XIX век.

Новият понтифик е известен и с това, че не обича публичността и я избягва всякога, когато е възможно. Затова и във Ватикана до преди ден го наричана „невидимият префект“. Как ще бъде занапред предвид факта, че е папа, предстои да видим.

Колкото до семейството му, то е съвсем обикновено – баща му Луис Мариус Певост има италианско-френски произцход, а майка му Милдред Мартинес е с испански корени, има двама братя – Луис Мартинес и Джон Джоузеф. Робърт, сега на 69 години, завършва средното си образование в малката семинария на отците- августинци, където се дипломира през 1973 г. През 1977 г. получава бакалавърска степен по математика и по философия в университета „Виланова“ във Филаделфия. На 1 септември 1977 г. Робърт Превост става послушник в манастир на Ордена на Свети Августин, който включва Средния запад на Съединените американски щати. Последовател и отдаден на същия светец е и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, който бе в Рим на миналия Великден, срещна се с папа Франциск само ден преди кончината му и обсъди проблемите на църквата с кардинал Превост.

Поздравления до новия папа Лъв XIVнего вече отправи президентът на САЩ Доналд Тръмп в социалната мрежа Truth Social.  „Това е голяма чест да осъзнаем, че той е първият американски папа. Какво вълнение и каква голяма чест за нашата страна. Очаквам с нетърпение да се срещна с папа Лъв XIV. Това ще бъде много значим момент“, казва републиканецът.

Лъв XIV е 267-ият глава на Римокатолическата църква. Католиците по света са над 1,4 млрд. души. Всички очакват той да продължи реформите на папа Франциск. Днес той отслужи първата си литургия като понтифик в Систинската капела на английски език. „Докато празнуваме тази сутрин, ви каня да отпразнуваме чудесата, които този Господ е извършил, и благословията, която Той продължава да излива върху нас“, заяви той в обръщение към хората. И добави, че чрез служението на Петър „вие ме призовахте да бъда благословен с тази мисия“. „Знам, че мога да разчитам на всеки един от вас да върви с мен“, подчерта новият папа. Обръщайки се към кардиналите, Лъв XIV заяви: „Бог ме призова чрез вашето избиране да наследя княза на апостолите и ми повери това съкровище.“ „Защото ние сме народът, който Бог е избрал за свой, за да можем да възвестяваме чудесните дела на Този, Който ни е призовал от тъмнината в Своята чудна светлина“, добави той.

Тържествената литургия по случай встъпването в длъжност на Папа Лъв XIV ще се състои на площад „Свети Петър“ в неделя, 18 май, предаде АНСА, цитирайки изявление на Ватикана. Папската канцелария каза, че новоизбраният папа, който има американско и перуанско гражданство и бе избран за приемник на папа Франциск вчера, ще се срещне с кардинали в събота и ще отправи първото си обръщение „Regina Coeli“ (Царице Небесна) от централния балкон на базиликата Свети Петър в неделя. Лъв XIV ще се срещне с представители на международните медии в понеделник, 12 май, ще поеме управлението на папската базилика „Сан Паоло фуори ле Мура“ на 20 май и ще проведе първата си обща аудиенция на 21 май. На 24 май той ще се срещне със служители на Римската курия и на Ватикана.  На 25 май Лъв XIV ще поеме управлението на папските базилики „Сан Джовани ин Латерано“ и „Санта Мария Маджоре“.

  Гербът на папа Лъв XIV

Лилия (fleur-de-lis): Символизира Дева Мария, особено под титлата Непорочно Зачатие. Лилията също така е и символ на Чиклайо, Перу, мястото, където Превост е служил като епископ, подчертавайки силната му връзка с този регион.

Емблема на августинците: Отразява принадлежността му към ордена на августинците и времето му като генерален настоятел. Това подчертава неговата вярност към учението на св. Августин.

Мото “In Illo uno unum”, в превод: „В Него Единия сме едно“. Цитат от св. Августин, който подчертава единството в Христос, централен елемент от визията на папа Лъв XIV за Църквата.

Папски инсигнии: Както е обичайно, гербът включва кръстосаните ключове на св. Петър, единият златен, другият сребърен, символ на властта, дадена на Петър от Христос. Ключовете са поставени зад щита, над който има папска тиара или митра, символи на духовното водачество на папата.

Този герб визуално изразява стремежа на папа Лъв XIV към единство, неговия августински произход и пастирския му опит в САЩ и Перу. Той символизира желанието му да води Църквата с духовна дълбочина, смирение и социална ангажираност.

Пак промени на движението в София

Спират една трамвайна линия, на другие променят маршрутите

Ремонт на релсов път отново ще промени движението на градския транспорт в София. Това става ясно от Столичната община. Става въпрос за маршрутите на трамвайни линии № 20, 21 и 22 за времето от 00:00 часа на 9 май до 24:00 часа на 11 май 2025 година. Ще бъде извършен основен ремонт на стрелка № 736 на пл. „Подуяне“ по маршрутите на трамвайни линии № 20, 21 и 22.

 Трамвайте от линия № 20  ще се движат по маршрут (в посока център): от депо „Искър“ по действащия маршрут до кръстовище на бул. „Ситняково“ с бул. „Ботевградско шосе“ (ж.п. гара „Подуяне“) , надясно по бул. „Ботевградско шосе“ по маршрута на трамвайна линия № 22 до автостанция „Изток“, 

На 09.05., 10.05. и 11.05.2025 год. линията ще работи с удължено работно време във връзка с фестивала  ЛУНАР.

 Трамвайна линия № 21  се закрива

 Трамвайте от линия № 22  ще се движат по скъсен маршрут от депо „Красна поляна“ до Младежки театър, На 09.05., 10.05. и 11.05.2025 год. линията ще работи с удължено работно време във връзка с фестивала  ЛУНАР.

Разкрива се временна автобусна линия № 22ТМ за времето  09.05, 10.05 и 11.05.2025 год. Тя ще се движи по маршрут от „Младежки театър“ до ж.п. гара „Подуяне“, както следва:

= в посока гара „Подуяне“: от трамвайна спирка с код 1073 „Младежки театър“ на ул. „Веслец“ за трамвайни линии № 20, 21 и 22 по ул. „Веслец“, наляво по бул. „Княз Александър Дондуков“, бул. „Васил Левски“, площад „Васил Левски“,  бул. „Янко Сакъзов“, бул. „Мадрид“, бул. „Ситняково“ до временна спирка „Гара Подуяне“ на 30.00 метра преди спирка с код 0468 „Гара Подуяне“

= в посока „Младежки театър“: от спирка с код 0468 „Гара Подуяне“ за автобусни линии № 72, 305 и 413, надясно по ул. „Оборище“,  бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“,  бул. „Янко Сакъзов“, площад „Васил Левски“, бул. „Васил Левски“, бул. „Княз Александър Дондуков“ и надясно по ул. „Бачо Киро“  до трамвайната спирка с код 1074 „Младежки театър“ (условно крайна за слизане и качване),  ул. „Бачо Киро“, ул. „Искър“ и наляво по ул. „Веслец“ до началната спирка 1073 „Младежки театър“.

За линията се разкриват временна крайна спирка на бул. „Ситняково“ на 30.00 метра преди спирка с код 0468 „Гара Подуяне“

Автобусите ще спират на трамвайните и тролейбусни спирки по бул. „Княз Александър Дондуков“, бул. „Васил Левски“ и бул. „Янко Сакъзов“ и на автобусните спирки по бул. „Ситняково“ и ул. „Оборище“.

В посока „Младежки театър“ след левия завой от бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ ще спират на трамвайната спирка с код 1726 „Театър София“.

Експлоатационни параметри на линията – еднопосочна дължина на На 09.05., 10.05. и 11.05.2025 год. линията да работи с удължено работно време – ЛУНАР.

Девета симфония от Бетовен в Деня на Европа

Великолепното изпълнение на знаменити солисти, хор и оркестър ще е под палката на Иван Кожухаров в Бургаската опера

От: Теменуга Братанова,Бургас

Точно на 9-и май, петък, дата, която отбелязваме като Деня на  Европа, Бургаската опера ще представи едно емблематично произведение – Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125. Гениалният композитор, представител на Виенската класическа школа, е композирал едно от най-известните си произведения, когато е бил вече напълно оглушал и не успява да чуе дори френетичните овации след премиерата на 7 май 1824 г.

Зад пулта на концерта в петък застава именитият български диригент със забележителна международна кариера – Иван Кожухаров, почетен гражданин на Бургас. Само преди дни той дирижира с голям успех вълнуващия атрактивен спектакъл  „Самсон и Далила“ от Камий Сен-Санс в залата на Операта. Иван Кожухаров е носител е на орден „Кирил и Методий“ – II степен, три награди „Златна лира“ и „Кристална лира“ на CMTДБ за постановката на „Графиня Марица“ в ДМТ „Стефан Македонски“. През настоящата година той чества своя 75-годишен юбилей. Диригент на хоровия състав е Александър Чепанов, солисти са: Мария Цветкова‐Маджарова – сопран, Мария Юрковская – мецосопран, Яни Николов – тенор, и Валери Турманов – баритон.

Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен не е представяна цялостно – с оркестър, хор, солисти, повече от 20 години на бургаска сцена. По време на пандемията – на 9 май 2021 г. „Одата на радостта“ бе изпълнена от хора на Бургаската опера, заедно с представителния духов оркестър на Бургас – по време на флашмоб пред Общината, като събитието бе отразено от национални и местни медии.

„През 2002 г. с целия състав на Бургаската опера (само съставът на оркестъра тогава наброяваше 116 музиканти!) представихме Девета симфония от Бетовен на гръцкия остров Родос. Беше незабравимо преживяване, а изпълнението под открито небе придаде на събитието особена атмосфера“, спомня си за последния път, когато е дирижирал мащабното симфонично произведение Иван Кожухаров.

„Това е едно произведение, в чиито корени е заложено желанието на Бетовен за свобода и демокрация в Европа“. Това е една борба между светлината и мрака, която композиторът е решил да включи в своята симфония чрез контраст на тъмни минорни звучи и светли мажорни“, каза Александър Чепанов, хормайстор, в интервю за програма „Христо Ботев“ на БНР.

„Ти сплотяваш в порив чуден , разделените от зло! Братя стават всички люде , Ти разпериш ли крило.“ – Фридрих Шилер. 240 г. след написването на тези думи все още се надяваме да има Мир по света! Ще пеем за това! Победа над злото, мир, радост, равенство и хубави дни, които очакват нашите деца!“ – изразява емоциите си преди концерта сопраното Мария Цветкова-Маджарова.

„Изпълнението на алтовата партия в Деветата симфония на Бетовен е специален момент в моя творчески път. Това произведение ме вдъхновява със своята дълбочина и хуманистично послание. Този концерт ще бъде особено паметен за мен, тъй като това е първият Ден на Европа, който ще отбележа в България като участник в толкова значимо музикално събитие.“ – казва мецосопраното Мария Юрковская, която е солист на Бургаската опера от по-малко от година.

„За мен е голяма чест да бъда част точно от този музикален празник. Във времена, когато целият свят е изправен пред големи предизвикателства, повече от всякога трябва да се придържаме към общото послание на Европейския съюз: мир, свобода и солидарност. Тази година честваме 40 г. от обявяването на “Ода на радостта” за химн на Европейски съюз.“, споделя вълнението си Яни Николов, тенор.

„Чест за мен е да бъда солист на Деветата симфония от Бетовен на Симфоничния концерт на 9 май, събитие с изключителна стойност в културния живот на Бургас, с което Държавна опера – Бургас отбелязва Деня на обединена Европа. Мащабът на произведението е внушителен, посланията – и вечни, и актуални“,  разказва баритонът Валери Турманов.

Денят на Европа, честван на 9-и май всяка година, е посветен на мира и единството в Европа. На тази дата се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман. В своя реч през 1950 г. в Париж Робер Шуман, френският външен министър по онова време, споделя своята идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която ще направи войната между европейските народи немислима. Само година по-късно е подписан договорът за създаване на подобна институция. Предложението на Шуман се счита за началото на това обединение на страните членки, което днес наричаме Европейски съюз. Всяка година хиляди хора участват в посещения, дебати, концерти и други събития, които са посветени на Деня на Европа и имат за цел да се повиши осведомеността за Съюза. Симфония №9 в ре минор, оп. 125, наричана също Хорална симфония, е последната напълно завършена симфония на германския композитор Лудвиг ван Бетовен. Написана през 1824 година, тя е сред най-популярните произведения от световната класическа съкровищница. Симфонията е първият пример на симфония от значим композитор, в която са използвани вокални елементи. Нейната четвърта част съдържа изпълнение на хор и четири солови вокалисти, адаптация по поемата на Фридрих Шилер „Ода на радостта“. Тази симфония и до днес запазва своето могъщество и внушение. Неслучайно през 1971 г. Парламентарното събрание на Съвета на Европа решава да приеме Одата на радостта от 9 симфония на Бетовен за Европейски химн. Официално става символ на Съвета на Европа на 19 януари 1972 г., а през 1985 г. е признат от главите на ЕС като официален химн на Европейската общност, а от 1993 г. – на Европейския съюз. Химнът е израз на идеалите на обединена Европа – свобода, мир и солидарност.

Факт: Американец стана папа

Кардинал Робърт Франсис Превост избра да носи името Лъв Четириданесети, на 69 години е

Кардинал Робърт Франсис Превост е новият папа. Той е избрал името Лъв Четиринадесети, стана ясно от живото предаване на на официалния новинарски портал на Светия престол „Ватикан Нюз“.

Привъст, на 69 години, е първият американец, избран за папа, отбелязва Асошиейтед прес.

Името му бе обявено от протодякона на конклава – френския кардинал Доминик Мамберти. Той излезе на балкона на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана и обяви пред събралото се на едноименния площад множество, че е избран нов папа с думите „Habemus Papam“ („Имаме папа“ на латински).

Малко след това новоизбраният предстоятел на Римокатолическата църква също ще излезе на балкона на базиликата „Свети Петър“ и ще произнесе първото си обръщение „Към Града и към света“ (Urbi et Orbi).

По-рано, точно в 18:07 ч. (19:07 ч. българско време) от комина на Сикстинската капела във Ватикана започна да се издига бял дим – знак, че е избран нов папа. Новината бе приветствана от около 45-те хиляди души, които са се събрали на площад „Свети Петър“. Изборът стана факт на втория ден от Конклава.

Робърт Привъст излезе на балкона на площад „Свети Петър“ във Ватикана, откъдето се виждаха хиляди конгреганти, и обяви официалното си папско име в четвъртък вечерта.

Превост, родом от Чикаго, който е служил като архиепископ на Чиклайо в Перу и глава на августинския орден, обявява, че ще приеме името папа Лъв XIV .

69-годишният, избран тази сутрин в папския конклав от своите колеги кардинали, самият той беше направен кардинал от папа Франциск.

Превост е перуански гражданин, където е служил като мисионер в продължение на години, преди да стане архиепископ. Той става перуански гражданин през 2015 г.

Известен е като поддръжник и защитник на много от реформите на Франциск в църквата“, пише американската преса.