13.8 C
София
сряда, април 23, 2025
spot_img

„Локалите“ – новите училищни хулигани

Те са облечени в скъпи дрехи, тормозят по-слабите деца, бездомните и животни, хвалят се с „подвизи“ в TikTok и Instagram

В последните месеци в редица български училища се наблюдава нарастващо присъствие на т. нар. „локали“ – ученически групички, които привличат вниманието с демонстративно поведение и агресия. Понятието „локали“ започва да се разпространява най-вече сред тийнейджърите в големите градове и вече буди тревога сред родители, учители и психолози.

Кои са „локалите“?

Терминът „локали“ идва от английската дума local, която в жаргонен смисъл започва да се използва в социалните мрежи, за да опише младежи – между 9-и 12-и клас, които прекарват голяма част от времето си на определени места в квартала – обикновено пред училища, молове, спирки или кафенета, където се опитват да „налагат“ авторитет чрез конфликт и грубо поведение. Те се движат в групичка по 5-6 души. Обикновено са облечени еднотипно със скъпи спортни дрехи. „Локалите“ често се организират в неформални групи с ясна йерархия. Обединява ги стремежът към влияние и „репутация“ в средата, която живеят. Това влияние се налага чрез вербална агресия, тормоз над по-слабите, демонстративна непочтителност към учители и авторитети, както и чрез видеа в TikTok и Instagram, където често се хвалят с „подвизи“.

Какво ги отличава?

Най-характерното за „локалите“ е тяхната визия и поведение. Те често носят дрехи с определени марки (най-често спортни и улични брандове), използват жаргон и подражават на образи от рап клипове или градската субкултура. Видеа, на които се вижда как групи локали обиждат, снимат или унижават други ученици, започнаха да се разпространяват онлайн, което допълнително подхранва феномена.

Психолозите свързват възхода на „локалите“ с нуждата на подрастващите от идентичност и принадлежност в свят, където социалните мрежи диктуват нормите. Комбинацията от липса на внимание в семейството, нисък социален контрол и възможността за бърза популярност онлайн създава благоприятна среда за такива групи.

Според преподаватели и директори, подобно поведение често води до нарушаване на учебния процес, спад в дисциплината и засилване на училищния тормоз. „Локалите“ не се самоопределят непременно като „лоши“, но поведението им нерядко преминава граници, особено когато целта е „вайръл“ видео или одобрение в мрежата.

Техните обекти на насилие

Тези групички тероризират не само деца, а и бездомни хора и животни.

„9-12 клас е апогеят на юношеството. Период, в който с огромна сила се проявяват предишни нерешени проблеми, защото човек пораства и се сблъсква с въпроси, свързани с неговата идентичност”, заявява психологът Велислава Донкина в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

По думите ѝ хората не трябва да се ожесточават към тези деца, защото те имат нужда от грижа. Тя предлага да се вземат по-строги мерки в училищата, защото сега психолозите в учебните заведения са ползвани като наказателна мярка. Донкина добавя, че не са положени достатъчно усилия за регулацията на психологичната грижа в страната.

Обещанията на държавата?

Министерството на образованието и науката съобщи, че ще предприеме действия за по-строг контрол върху агресията в училище, включително чрез програми за ментално здраве, превенция на насилието и работа с родителите. В същото време експерти подчертават, че ключът е в ранната превенция и възпитанието на емпатия и уважение у децата още от началните класове.

Феноменът „локали“ е поредното огледало на обществото – с неговите социални неравенства, дигитални зависимости и нуждата от принадлежност. Колкото по-рано бъде разпознат, толкова по-голям е шансът да бъде овладян навреме.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles