13.8 C
София
четвъртък, май 22, 2025
spot_img

Магнолията – принцесата в градината

Сега й е времето за засаждане, в началото изисква малко повече грижи, но след това с години само ще ви радва

Магнолията – това пищно с цветовете си дърво или храст радва около и създава празнично настроение. Безспорно, това е красивата принцеса в градина. Сега точно, през пролетта, е времето за нейното засаждане. Много грацински центрове продават разсади в саксии, около 20-30 см на височина, които трябва да се присадят. В началото, като всяко растение – мъниче, тя изисква малко повече грижи, но веднъж прихванала се, предстои само да ви радва.

Магнолиите са много видове, но най-разпространената в България е Magnolia x soulangeana (Куповидна магнолия), тя е и най-популярна по света. Известна е със своите големи цветове в нюанси на розово, бяло и лилаво. Подходяща за всички райони в нашата страна, тъй като е хладоустойчива. Обикновено тя се предлага в градинските центрове. Затова от тук нататък ще дадем указания за нея.

Магнолиите се засаждат най-добре през пролетта. Те имат плитки корени, така че не е нужно да копаете много дълбока дупка. Изкопайте широка дупка до същата дълбочина на саксията, в която влиза вашата магнолия. Внимавайте да не увредите месестите корени, тъй като това може да попречи на цъфтежа. Добавете добре изгнил градински тор или листна плесен около корена и проверете нивото на растението, така че точката, където е било присадено, да не е под почвата. Внимателно отъпчете почвата около растението с пета и полейте обилно. Мулчирайте с кисел мулч като кора или градински компост. Дръжте растението добре напоено, докато се установи.

Важно е зазимяването. Магнолията, макар и устойчиво растение, се нуждае от подходящи условия през зимата, за да защити кореновата си система от силния студ. Подготовката за зимата помага на растението да съхрани енергията си и да се възстанови бързо през пролетта, когато настъпи новият цъфтежен сезон. Дори по-студоустойчивите сортове ще се възползват от тези грижи, особено ако зимата е сурова или без достатъчно валежи.

Основни стъпки при зазимяване на магнолия – първата е поливане. Макар и в малки колчества, тя трябва да „пие“ особено, ако зимата е суха.  При липса на достатъчно дъжд или сняг е добре да продължите да поливате растението, за да поддържате умерена влага в почвата около корените. Редовното, но контролирано поливане ще помогне на магнолията да остане здрава и устойчива на зимния студ.

Една от най-важните стъпки при зазимяването на магнолията е мулчирането около основата на дървото. Поставете дебел слой мулч около ствола, който ще изолира корените от замръзване. Мулчът запазва топлината в почвата и предотвратява дълбокото измръзване на кореновата система, което е особено важно за младите растения. Освен това, мулчирането помага за запазване на влагата в почвата и я предпазва от прекомерно изсушаване през зимата.

Ако тепърва засаждате магнолия, изберете място, което предлага защита от силните зимни ветрове, особено ако живеете в по-студен климат. Засаждането близо до сграда или висока ограда може да осигури естествена защита на растението от студените течения и резките температурни промени.

Резитба, това трябва да се направи в началото на есента (септември и октомври), тъй като това е растение, което обикновено зараства бавно. Това също означава, че трябва да избягвате драстично подрязване на клони, тъй като в противен случай дървото би отслабнало и може да се окаже жертва на вредители или болести. Подрязването е работа, която трябва да се извършва редовно, когато се отглеждат дървета и храсти, но е много важно да се знаят циклите на всеки от тях и най-вече трябва да имаме уважение към растенията. Вярно е, че в естественото им местообитание, например в гората, вятърът или самите животни чупят клони, но ако ги удари мълния, те ще причинят много щети. Магнолията никога не се подрязва в средата на вегетационния период, който продължава от пролетта до края на лятото. Премахват се сухите, слабите и болни клони, както и онези, които се кръстосват и не позволяват на слънцето да достигне добре всички части на стъблото. Но след резитбата, трябва да сложите лечебна паста, за да се предотврати загубата на сок от растението и между другото, че гъбичките могат да му повлияят, особено ако са подрязани дебели клони, 1,5, 2 или повече сантиметра.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.