9.4 C
София
понеделник, октомври 7, 2024
spot_img

Мъж без крака проходи след 10 години в количка

Помогнаха му в Центъра за специализирано протезиране и рехабилитация в УМБАЛ Бургас

Автор: Юлия Андреева

За 77-годишния Стефан Дулев от Копривщица Бургас е градът, в който се случват чудеса. Мъжът е с ампутирани крайници и от 10 години е в инвалидна количка. Сега той ходи – благодарение на специалистите от Центъра за специализирано протезиране и рехабилитация в Университетската многопрофилна болница за активно лечение – Бургас.

„Чувството да гледаш света отгоре е неописуемо. Благодаря на всички, които ми помогнаха да го изпитам отново“, казва той. Чичо Стефан, както му казват тук, вече има нови крака. Това са протези, изработени специално за него. Ще може да се придвижва сам, да излиза в двора на къщата си, да се обслужва – нещо почти невъзможно до момента.

Центърът е съвместен проект на УМБАЛ Бургас, Националния алианс за интеграция след ампутация и протезиране и Община Бургас. Намира се в Отделението за долекуване на Бургаската болница. Тук работят рехабилитатори, специализирани да помагат на лица с ампутирани крайници. Тази рехабилитация е специфична и изисква специални умения, различни от рехабилитационните дейности след залежаване, операции и др.

Тук помагат на хора с ампутирани крайници. Помощта включва протезиране, рехабилитация, социална помощ от експерти. Хората пристигат от цяла България. Като Чичо Стефан от Копривщица. „6 пъти е падал от инвалидната количка. В началото рехабилитацията беше много трудна, защото постоянно гледаше краката си и се радваше, че ходи. Задъхва се, защото е болен от сърце. Трябваше да работим много бавно“, обясняват рехабилитаторите. Трудно било и да го отучат да „ходи на ръце“ – да се набира и премества тялото с помощта на ръцете, а не на краката.

Престоят на пациентите тук е по клинична пътека, а протезирането се поема от социалното министерство. На подобна помощ има право всеки човек с ампутирани крайници, но малцина знаят това – след ампутацията информацията им се спестява, или се изпращат в магазини за санитарни принадлежности, където протезите не са индивидуални, а по общ калъп и трудно се постига този добър ефект, обясни адв. Теньо Тенев, зам.-председател на Националния алианс за интеграция след ампутация и протезиране.

Всеки, който желае да получи подробна информация за дейността на центъра, може да се свърже с него на тел. 0887379739, всеки работен ден от 12 до 18 ч. и чрез електронната поща: office@novjivotsprotezi.eu

 

Следвай ме – Здраве

 

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles