Изборът на Доналд Тръмп за 47-ми президент на САЩ, а вече бил и 45-ти, а също и инаугурацията му на 21 януари повдигнаха много въпроси. Някои от тях станаха твърде парливи след произнасяне на неговата реч по време на церемонията за встъпването му в длъжност. Останаха обаче и факти, които говорят, сами по себе си, чрез снимките за протокола. Върху фотографиите на президента Тръмп от кратката му среща с духовни лидери Сергей Шумило вече направи своя бегъл преглед, без да се ангажира с прогнози. Той е директор на Международния институт за атонско наследство и научен сътрудник на Ексетърския университет (Великобритания). Предлагаме ви неговия поглед върху видяното.
Доста символични снимки, които ни дават малка представа кои теми в световното православие ще бъдат важни за новата администрация на президента на САЩ.
Главата на Американската архиепископия на Вселенската патриаршия, архиепископ Елпидофор, официално прие поканата на Белия дом и на 20 и 21 януари 2025 г. присъства на церемониите по встъпване в длъжност на новия президент на САЩ. Както се вижда на снимките, архиепископ Елпидофор приветства президента Доналд Тръмп и новоназначения вицепрезидент Джей Ванс.
Несигурността около политиката на новия/стария президент на САЩ поражда много слухове и очаквания от всички страни. Дори видях надежди в проруските форуми, че уж администрацията на Тръмп ще излезе в защита на структурите на Московската Патриаршия (!?). Подобни очаквания привидно се подхранват от изявленията на един от съпредседателите на Републиканската младежка федерация Катрин Уайтфорд. Нейният баща е свещеник на Московската патриаршия, протойерей Йоан Уайтфорд, председател на храма на РПЦЗ МП в Хюстън (Тексас) и настоятел на Чикагската епархия на РПЦЗ МП. През 2007 г. той участва в официалната делегация при подписването на акта за обединение на РПЦЗ с Московската патриаршия в Москва, а през 2019 г. изнася доклад в Москва на тема „Американският поглед върху украинската криза”, посветен на църковната ситуация в Украйна. Свещеникът освен това е главен редактор на „Св.Инокентийски богослужебен календар”.
Сега всички се чудят какъв ще бъде курсът на Доналд Тръмп и какво да се очаква. В контекста на религиозната политика обаче си струва да припомним, че по време на предишното президентство на Д. Тръмп (2017 – 2021) Вселенската патриаршия инициира предоставянето на Томос за автокефалия на ПЦУ и, както си спомняме, Руската федерация обвини „Тръмповия“ Държавен департамент за това.
Между другото, някак незабелязано, сред важните назначения е архонтът на Вселенската патриаршия Михаил Крациос. Той стана съветник на президента на САЩ и директор на Службата за научна и технологична политика на Белия дом. Обявявайки назначаването, президентът Тръмп каза: „Заедно ще направим научни пробиви, ще гарантираме технологичното господство на Америка и ще поставим началото на Златния век на американските иновации“. Съобщава се, че наред с други неща той ще отговаря за изкуствения интелект и криптовалутите в администрацията на Тръмп.
М. Крациос се счита за архитект на Инициативата за изкуствен интелект на САЩ и националната стратегия за напредък в американското лидерство в областта на изкуствения интелект. В предишната администрация на Тръмп той е бил главен технологичен съветник на президента на САЩ, като наред с други позиции.
ръководи усилията на Белия дом за интегриране на безпилотни летателни апарати в националната система за въздушно пространство, а от 2020 г. служи като заместник-министър на отбраната за изследвания и инженерство в Пентагона.
Той е енориаш на Вселенската патриаршия и е приет от патриарх Вартоломей за член на Ордена на архонтите на Вселенската патриаршия, по препоръка на архиепископ Елпидофор.
Като цяло сред членовете на Ордена на архонтите в САЩ има много влиятелни републиканци, които вече са работили в екипа на Тръмп. Затова е възможно скоро да чуем за нови назначения на архонти на Вселенската патриаршия на важни постове в САЩ.
Орденът на архонтите действа към Американската архиепископия на Светия престол и има за цел да подкрепя Вселенската патриаршия. Духовен наставник на ордена е екзархът на Вселенската патриаршия и глава на Американската архиепископия архиепископ Елпидофор (Ламбриниадис), който представя кандидатури за ръкополагане за архонти на Вселенския патриарх. Според медиите Орденът на архонтите обединява влиятелни вярващи от Вселенската патриаршия – представители на т.нар. „гръцко лоби“ в САЩ, включващо гръко-американски милиардери, политици, културни и обществени дейци, вкл. членове на Сената, Конгреса и Камарата на представителите на САЩ, прокурори, адвокати и др.
Сред известните американски личности, например, член на Ордена на архонтите е бившият шеф на ЦРУ на САЩ Джордж Тенет. Сред влиятелните републиканци, заемали важни позиции по време на предишния мандат на президента Тръмп, архонтите на Вселенската патриаршия са: министърът на здравеопазването и човешките услуги на САЩ Алекс Майкъл Азар; директорът на Службата по връзки с обществеността в администрацията на Тръмп Джордж Антъни Сифакис; ръководителят на подготвителните дейности за организиране на речите, срещите и приемите на Тръмп Джордж Дийн Джиджикос; членът на правния екип на президента Тръмп, Андрю Джон Иконому; шефът на протокола на Държавния департамент на САЩ Майк Карлуцос; политическият съветник на Държавния департамент на САЩ Джон Ситилидис и др.
Архонтът Райнхолд Ричард Прибъс беше председател на Републиканския национален комитет, а републиканският архонт Дийн Джордж Скелос беше негов действащ председател, вице-губернатор на щата Ню Йорк и лидер на мнозинството в Сената на щата Ню Йорк. Сред влиятелните американски републикански политици и членове на Ордена на архонтите могат да се споменат още Гюс (Константинос) Билиракис и Майкъл (Михалис) Билиракис, Сам Е. Галеотос, Джордж Кристофър, Кристи Питър Майчос, Андрю Стивън Нациос, Юджийн Тилемекус Росидис, Том Крис Корологос, Филипос Кристофър и много други.
Както виждате, архонтите на Вселенската патриаршия имат доста влиятелно лоби в редиците на републиканците. По същия начин те имат влиятелни представители в редиците на демократите, включително един от основните финансови донори на Демократическата партия на САЩ Джордж Матю Маркъс. Т.нар „Гръцкото лоби“ има сериозно влияние и в двете американски партии, което се изразява в непоколебимата подкрепа за Вселенската патриаршия, независимо кой е американският президент.
На последните две снимки Archon VP и съветник на президента на САЩ Майкъл Крациос.
*Заглавието е на редакцията