31.8 C
София
четвъртък, юли 3, 2025
spot_img

Прокуратурата отказа да разследва патриарх Данаил

Искането за това беше на депутата от ПП-ДБ Кристина Петкова, което по изявлението й той насочва младежи да следват в Русия

Прокуратурата отказа да образува досъдебно производство срещу патриарх Данаил по твърдения на депутат Кристина Петкова от „Продължаваме промяната-Демократична България“, съобщиха от институцията.

Във връзка с публично разпространени твърдения от народен представител от 51-вото Народно събрание, Дирекция „Публична комуникация“ уточнява, че същите могат да бъдат определени като неверни и манипулативни.

Народният представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кристина Петкова внесе неотдавна сигнал до Софийската районна прокуратура с настояване за проверка на публично разпространена информация, касаеща възможна координирана кампания, организирана от Българската православна църква под ръководството на патриарх Даниил, за насочване на млади български граждани към обучение в богословски институти в Руската федерация.

На 2 юли 2025 г. прокурор от Софийска градска прокуратура е постановил отказ за образуване на досъдебно производство във връзка със сигнал, подаден по електронна поща от народния представител Кр. П. В сигнала се твърди, че са налице съмнения за „координирана дейност (от страна на БПЦ и РПЦ), целяща стратегическо влияние върху младите хора в България, желаещи в бъдеще да станат духовници, извън установените образователни и религиозни канали в страната“.

След анализ на данните от фактическа и правна страна прокурорът от СГП е стигнал до извода, че в конкретния случай липсват каквито и да е данни за извършено престъпление от общ характер, в частност за престъпление – поставяне в услуга на чужда държава или на чужда организация. В постановлението на СГП се посочва, че сигналът на Кр.П. съдържа предположения и то абстрактни за евентуално бъдещо поведение на трети лица – български граждани, които биха заминали да учат в духовни учебни заведения в чужбина.

Изпращането от страна на Негово Светейшество Патриарх Даниил на уведомяващо писмо до митрополитите „за възможността за кандидатстване на студенти от България в духовните учебни заведения на Руската православна църква в трите направления – бакалавър, магистър и доктор по богословие“, не е поведение, съдържащо данни за осъществено престъпление от общ характер, в частност по чл. 105, ал.1 от НК, се посочва в постановлението на прокурора от СГП.

В доктрината ясно е обосновано, че за да е налице престъпление по чл. 105, ал.1 от НК не е достатъчно определено лице да има намерение да служи на чужда държава, а е необходимо изявление, уговорка, вид реално поведение от представител на чужда държава или организация, че приема и се съгласява с това, установява наблюдаващият прокурор. Съгласно Конституцията на Република България вероизповеданията са свободни и отделени от държавата, а изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи, както и свободата на мисълта, са ненакърними. Конституцията прогласява, че държавата следва да съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.

Конституционният съд посочва в едно от решенията си, че държавата чрез своите органи и институции, не може да се намесва във вътрешноорганизационния живот на религиозните общности и институции. Те се регулират чрез устави и други вътрешноорганизационни правила. Ненамесата на държавата във вътрешните дела на религиозните общности и институции, както и в тяхното обществено проявление, следва и от редица международни задължения, включително от Международния пакт за граждански и политически права на ООН. Публично известен факт е, че България е обявена за неприятелска държава от Руската федерация, но този факт не представлява законова пречка български граждани да се обучават в учебни заведения там. Обучението на български граждани в богословски учебни заведения, както в България, така и в чужбина, е гарантирано от Конституцията право, се посочва в постановлението на прокурора от СГП. В законодателството ни няма забрана гражданите да се обучават в светски висши учебни заведения, няма и законова пречка при желание те да се обучават и в духовните учебни заведения в Руската федерация. Изборът на учебно заведение освен основно гражданско право е и въпрос на лична преценка на всеки гражданин, се посочва в постановлението на СГП, което ще бъде изпратено на народния представител.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.