Home Дом и семейство Промени в данъчните облекчения за деца от догодина

Промени в данъчните облекчения за деца от догодина

0
Промени в данъчните облекчения за деца от догодина

Предвиждат се и глоби, идеята е да влязат в сила от 2025-та

Промени в данъчните облекчения за деца, както и глоби от 2025 година. Това предвижда проект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, предложен от Министерството на финансите. За да стане факт, той трябва да бъде приет от Министерския съвет, който на свой ред да го внесе в Народното събрание.

Едната промяна се отнася за разведените родители. В този случай облекчението да се ползва от този от тях, на когото са предоставени родителските права в случаите на развод и само ако този родител няма достатъчно доходи. Облекчението може да се ползва изцяло или частично от родителя, на когото не са предоставени родителските права, предвижда още проектът. Така ще се процедира и при тези, които нямат сключен брак.

При децата с увреждания данъчното облекчениеще се ползва, ако другият  родител няма да ползва намалението за съответната данъчна година. Тук измението се налага поради честата практика, при които родителите, на които не са предоставени родителски права, ползват данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания чрез работодател или с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, без да уведомят другия родител. По този начин той бива лишаван от възможността да прилага съответното намаление, пише в мотивите към законопроекта.

Въвежда и нова глоба или санкция, при непредставяне или непредставяне в срок на информация и данни към НАП. Причината е, че своевременното попълване на информационните масиви и системи, за целите на предоставяните от НАП електронни услуги и с оглед изпълнение функциите на НАП в областта на прилагането и контрола на данъчно-осигурителното законодателство и събирането на публичните вземания, е от особено значение за използването им.

При първо нарушения глобата ще бъде от 5000 до 15000 лв., а при повторно – от 10000 до 30000 лв. Ако измененията в закона бъдат риети от депутатите на първо и второ четене в пленарна зала до края на годината, то следва те са влязат в сила от 1 януари 2025-та.