Първи случай на холера у нас

Заразен е индийски гражданин, който живее в България, между 13 август и 2 септември е бил в Ню Делхи

Първи случай на холера е регистриран в България. Става въпрос за 23-годишен индийски гражданин, живеещ у нас, който в периода между 13 август и 2 септември е бил в Ню Делхи, Индия, съобщиха от Министерството на здравеопазването.

За потвърдения случай докладва Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ). Пациентът заболява на 3-ти септември поради остра диария, без проява на други оплаквания. Извършено е лабораторно изследване, което впоследствие е потвърдено в Националната лаборатория по особено опасни бактериални инфекции към Националния център по заразни и паразитни болести.

Болният е изолиран в стая със самостоятелен санитарен възел в столичната Инфекциозна болница „Проф. Иван Киров“. Той е в добро общо състояние. Под задължителна карантина в същата болница е поставено и лице, с което болния съжителства, определено от СРЗИ като близък контактен. До момента той е без оплаквания, като има отрицателен резултат от изследване и му е проведена антибиотична профилактика.

В хода на проведеното епидемиологично проучване няма установени други контактни лица. Заболелият не е посещавал обществени места, включително ресторанти и др. В лечебното заведение e връчено предписание за спазване на стриктен противоепидемичен режим, засилена дезинфекция, носене на лични предпазни средства от персонала, с цел предотвратяване разпространението на заболяването.

Същност и история

Холерата е изключително заразно заболяване, предавано чрез поглъщане на замърсена храна или вода. Характеризира се с интоксикация, поражение на тънкото черво, гастроинтестинални прояви, дехидратация, тежко протичане и висока смъртност. Предаването на болестта на хора става чрез консумация на заразена вода, храна и чрез замърсени ръце и замърсени предмети.

От началото на ХІХ век тя е разпространена главно в Индия, като река Ганг е основният източник на заразата. Водите й се смятат за свещени и там се осъществяват масови къпания. От 20-те години на ХІХ век болестта се разпространява и в други страни, като предизвиква пандемии с милиони жертви. В България холерата е била сериозен проблем шест пъти. Последната епидемия у нас е регистрирана в периода 1914 – 1918 г. Тогава заболяването е внесено през Румъния, като за посочения период са регистрирани 845 заразени и 146 починали. Последният случай от холера в страната е регистриран през 1921 г. и отново е бил внесен.

Благодарение на пречистването и хлорирането на питейната вода, по-късно заболяването практически е унищожено в Европа. Въпреки това броят на случаите на холера, докладвани на СЗО, продължава да бъде висок през последните няколко години, основно заради огнища в Африка и Южна Америка.

Симптоматика и лечение

Един до пет дни след поглъщане на живи бактерии започва внезапна и профузна диария. Тя има характерен вид, наподобяващ оризова вода, поради което често бива наричана така. Ако холерата не бъде лекувана, може да се наблюдава изхвърляне на 10 – 20 литра телесни течности под формата на фецес. Наблюдава се и повръщане на бистра течност. Обилните диария и повръщане причиняват изключително тежко обезводняване, при което очите хлътват, а кожата се набръчква и посинява, поради което холерата е била наричана „синята смърт“. Ако не бъдат взети мерки за лечение на инфекцията и възстановяване на загубените течности и електролити, настъпват тежка аритмия, обезводняване и смърт.

Заболяването се лекува с антибиотици или химиотерапевтици (доксициклин, еритромицин, ко-тримоксазол, хлорамфеникол и др.), което съкращава продължителността на боледуването и нуждата от вливане на течности. Пълното възстановяване е възможно дори и без употреба на антибиотици, стига пациентът да бъде постоянно оводняван с достатъчни количества електолитни разтвори.

Exit mobile version