За не малко хора от нас постът се оказва трудно занятие. Той обаче не се изчерпва само със спазването на изцяло хранителен режим. Ето какво казват някои от светите отци за него:
„.Нашият Господ Бог дойде на земята, за да освети с Божията благодат човеците и да ги възведе отново на небето. Заради това Той се кръсти, давайки ни образец на кръщението. И ето, Той пак подновява кръщението чрез този свят пост: Каквото сме съгрешили след кръщението си, чрез пост да се очистим. Затова, като се препашем здраво с въздържанието, нека се подвизаваме, след като преполовихме тези постни дни. Ако ли пък сте ги прекарали в леност, то поне отсега нататък ги завършете богоугодно“. (Св. Климент Охридски)
„Само постът не извежда на небето, ако не е придружен от своята сестра – милостинята, защото тя е свързана с него“. (Св. Йоан Златоуст)
„Постът на тялото е храна за душата. Невъздържанието от храна, а въздържанието от прегрешения прави поста. Не е възможно огънят да гори във вода, и покаянието е невъзможно без поста. Постът, за който говоря, е не като този, който правят много човеци, а истинският пост. Не само въздържание от храна, но и от грехове. . . Ти постиш? Покажи ми тогава чрез своите дела поста си. Т.е. какви дела? Ако видиш беден, дай му милостиня. Ако видиш врага си, помири се с него. Ако видиш приятел, който благоденствува, не го кълни. Ако видиш хубава жена, отмини. Не само чрез устата си пости, но и чрез очите и слуха си, с краката и ръцете си, очисти се от алчността и сребролюбието“. (Св. Йоан Златоуст)
„Не ограничавай ползата от поста само във въздържание от храни, защото истинският пост е отдалечаване от зли дела“. (Св. Василий Велики)
„От огромно значение е дали има един човек в семейството, който се моли истински. Молитвата привлича Божията благодат и всички членове на семейството я чувстват, дори онези, чиито сърца са охладнели. Винаги се моли“.(Старец Тадей Витовнишки)