7.3 C
София
петък, ноември 22, 2024
spot_img

Създават ГМО прасета за органи

Идеята е на германски учени от университета „Лудвиг Максимилиан” в Мюнхен

Германски учени започват да клонират съвсем скоро генномодифицирани прасета. Целта е техните органи за се използват за трансплантиране на тежко болни хора. Идеята е да се използват най-вече сърцата им, предаде агенция Ройтерс.

Да се спрат точно на прасета, учените са се насочили поради факта, че органната структура на тези животни е най-близка до човешката.

Преди месец американски лекари за първи път успешно присадиха генетично модифицирано сърце от прасе на човек. Пациентът Дейвид Бенет е на 57 години с тежко сърдечно заболяване, водещо до летален изход. Той е трансплантиран в университетската болница в Балтимор, щата Мериленд, на 7 януари. В голяма степен интервенцията е експериментална.

Сега Екхард Волф от университета „Лудвиг-Максимилиан“ в Мюнхен заяви, че екипът му си е поставил за цел да получи нови видове, модифицирани от порода от остров Окланд. Те трябва да са готови за трансплантации до 2025 година.

По време на първата по рода си операция в универитетската болница в Балтимор, щата Мериленд, при която бе присадено сърце от прасе с десет модификации на неизлечимо болен човек, лекарите се похвалиха, че пациентът реагира добре, въпреки рисковете от инфекция, отхвърляне на органа или високо кръвно налягане.

„Нашата концепция е да продължим с по-опростен модел, а именно с пет генетични модификации“, обясни Екхард Волф. Неговата работа предизвика разгорещен дебат в страната с един от най-ниските проценти в Европа на дарени органи и силно движение за правата на животните.

Изследователят, който от двадесет години проучва възможностите за трансплантация на органи от животни на хора, казва, че екипът му ще използва все още неефективна технология за клониране, за да получи само „животни-създатели“ и от тях ще се отглеждат бъдещи генетично идентични поколения.

Първото трябва да се роди тази година, а сърцата ще бъдат тествани при бабуини, преди специалистите да поискат одобрение за клинични изпитвания при хора в рамките на две-три години, обяснява Волф.

Трансплантации се правят на хора с тежки увреждания на органите, при които няма друга възможност за лечение. В края на миналата година в Германия списъкът на чакащите наброяваше около 8500 души, според данни на местната Фондация за трансплантация на органи.

Привържениците на идеята на Волф казват, че животните-донори могат да помогнат за намаляване на броя на чакащите. Противниците пък са на мнение, че технологията грубо погазва правата на животните, като превръща прасетата във фабрики на органи, докато маймуните, използвани в опити за трансплантация, умират в агония.

През февруари 2019 г. петиция от германска група за натиск „Лекари срещу опитите с животни“ настоя за забрана на изследванията, свързани с възможностите за присаждане на органи от животни на хора. Тогава бяха събрани над 57 000 подписа.

През февруари 2019 г. петиция от германска група за натиск „Лекари срещу опитите с животни“ настоя за забрана на изследванията, свързани с възможностите за присаждане на органи от животни на хора. Тогава бяха събрани над 57 000 подписа.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles