Те са за деца и възрастни и ще се осъществяват в Александровска болница и са по повод Световния ден на зрението
Безплатни очни прегледи за деца и възрастни започват от следващия месец в София. Това съобщиха от Александровска болница, където те ще се провеждат.
Прегледите са по повод Световния ден на зрението, който е на 13-ти октомври и се организират от Българското Дружество по Детска офталмология, Невроофталмология и Офталмогенетика, Българският лекарски съюз, Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александровска“ в партньорство с благотворителната инициатива “Българската Коледа”.
Скринингът е за деца в предучилищна възраст, от 4 до 6 години, и на хора в пенсионна възраст, при които не е установен зрителен проблем.
Прегледите за деца ще се извършват в детския очен кабинет на УМБАЛ
“Александровска”, всеки петък между 14.00 и 17.00 ч., след предварително записване на теефон 02/9230 234 от 9.00 до 14.00 часа.
Те включват определяне на зрителната острота, изследване на
рефракцията (диоптрите) и цветното зрение.
Над 10% от децата в България имат някакъв очен проблем, най-често нужда от очила. Намалението на зрението във възрастта 4-6 години може да е резултат от т.нар. “мързеливо око” (амблиопия), което се установява при 5% от всички малчугани, като в голяма част от случаите няма никакви външни прояви. За това редовното провеждане на профилактични прегледи е особено важно.
Прегледите за възрастни ще се осъществяват в очния кабинет на ДКЦ
„Александровска“, всеки четвъртък от 14.00 до 1.00 ч., след предварително
записване на телефон 02/9230 295 от 9.00 до 14.00 часа. Прегледите включват изследване на зрението, измерване на вътреочно налягане,
биомикроскопия (неинвазивен метод за изследване на предния очен сегмент на окото с биомикроскоп) и офталмоскопия (изследване на очното дъно (състоянието на ретината и зрителния нерв) и стъкловидното тяло. Извършва се с офталмоскоп, след предварително разширяване на зеницата). Най-честите заболявания, причиняващи намаление на зрението при възрастни са катаракта (вътрешно перде); глаукома и повишено вътреочно налягане; макулна дегенерация, свързана с възрастта; диабетна ретинопатия. Всички възрастни и деца, при които бъде установен проблем, ще бъдат насочени за допълнителни изследвания и лечение.