Ранната диагностика спасява животи – меланомът е лечим, ако бъде открит навреме
Бенките са често срещани кожни образувания. Като цяло, повечето от тях не са опасни, но въпреки това, трябва да бъдат наблюдавани. Лятото и жаркото слънце понякога могат да окажат влияние върху тях, както и да бъдат разранени неволно, докато сме по бански на плажа. Всяка бенка може да се промени, затова трябва да оглеждаме често тези малки образувания. Забележим ли видоизменение, следва да потърсдим пожен лекар.
Коя е опасна?
Дерматолозите ползват пет признака, по които я различават от останалите. Тя е рискова, ако едната й половина не прилича на другата, ръбовете са неравни, назъбени или размазани, има повече от един цвят – кафяво, черно, червено или сивкаво, по-голяма е от 6 мм, расте, кърви, сърби или се възпалява. При един от тези бележи, идете на лекар. Не отлагайте!
Хората със светла кожа и повече бенки, както и тези с близки роднини с меланом (рак на кожата) следва да се преглеждат веднъж годишно при лекар.
Слънцето и защита
Колкото полезно, то може и да бъде вредно, ако човек се подлага на жарките му лъчи без мярка. То трябва да бъде избягвано по обяд. На плаж не отивайте без защитен косметичен продукт. Ултравиолетовите (UV) лъчи могат да увредят ДНК-то в клетките на кожата – и това понякога води до рак. За да не се стигне дотам, ползвайте слънцезащитен крем SPF 30+ всеки ден, дори и в облачно време. Избягвайте пряко слънце между 11.00 и 16.00 часа. Носете шапки и дрехи с дълги ръкави при продължително излагане. Не използвайте солариуми – те също излъчват вредни UV лъчи.