18.7 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

БЧК монтира контейнери за стари дрехи в Перник и Варна

Българският червен кръст (БЧК) ще инсталира два контейнера за събиране на стари дрехи в Перник на 15 октомври. До края на месеца се планира да бъдат поставени и във Варна, съобщиха от Червенокръстката организация.

Съоръженията за текстил са част от мащабна национална кампания за популяризиране на система за ефективно събиране и оползотворяване на дрехи и текстилни продукти от населението. Тя стартира от Пловдив на 1 март 2016 г., след което мрежата от контейнери постепенно се разшири и в София. В момента в столицата са разположени 60, а в Пловдив – 18.

Инициативата се реализира от фирма „Хюманита“ съвместно с Българския Червен кръст, по подобие на отдавна съществуващ модел в Западна Европа.

Събраните продукти периодично се събират и се извозват до специализирана фабрика за сортиране, където при необходимост се преработват или се подготвят за повторно оползотворяване.

Изискването към текстилните изделия – дрехи, домашен текстил, чанти и други аксесоари, е да бъдат в годно за употреба състояние и да са прилежно опаковани в торбичка.

Част от годните за употреба дрехи,  се заделят за създадаване на  кризисен резерв за подпомагане от БЧК на пострадали при бедствия, аварии и кризи. Те ще се раздават целево на хора в случай на нужда.

Друга част от текстилните изделия, които са годни за използване отново като дрехи, се изнасят предимно за страни от Третия свят в Африка, Централна Америка, Близкия Изток и др.

Останалите изделия, които не са годни за употреба по първоначалното им предназначение, се преработват и рециклират в България или фабрики в други държави, като от тях се създават продукти като почистващи кърпи, тапицерии за автомобилната промишленост, топлоизолации и много други продукти, произвеждани от рециклиран текстил.

Инициативата се реализира вече трета година, като през 2016 г. е дарен 316 440 кг. текстил, през 2017 г. количеството е 534 380 кг., а от началото на 2018 г. до момента е над 600 000 кг.

Този щадящ природните ресурси модел има за цел да връща суровините обратно в икономиката и да създава възможности за удължаване на техния живот чрез многократно използване или трансформирането им в друг вид продукт. По този начин се предотвратява или поне намалява значително добива на нови природни ресурси.

 

 

Следвай ме – Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.