Това е част от плана за действие при кризи, който Европейската комисия представи днес
Всеки европейски гражданин трябва да се запаси с храна, за да бъде самодостатъчен за поне 72 часа (три дни) в случай на криза, предупреждава Европейската комисия според проект на Стратегията за готовност на Съюза. Тойй беше представен от заместник-председателя на комисията, еврокомисарят от Румъния Роксана Минзату.
„В случай на екстремни смущения първоначалният период е най-критичен“, се казва в документа, като се посочват възможни сценарии, от война до кибератаки и смъртоносни болести до наводнения, предизвикани от климата. Пет години след първото блокиране поради пандемия Covid-19 и три след нахлуването на Русия в Украйна, и с природните бедствия и финансовите сътресения като постоянен риск, планът е на дневен ред, докато Европа се люшка от една криза в друга. „Нито една от големите кризи от последните години не беше изолирана или краткотрайна“, се казва в документа. Той съдържа 30 ключови действия в случай на природно бедствие или въоръжено нападение срещу страна членка.
„Аз съм добър пример как трябва да се запасява човек“, изтъкна еврокомисарката Роксана Мънзату, докато представяше стратегията. Тя разказа как когато е била дете в Румъния хората масово са се презапасявали с храна и други неща поради масовия недостиг в магазините. ЕК препоръчва още в училищата да се преподава подготовка за действия при кризи и в ЕС редовно да се правят учения с участието на въоръжените сили, Гражданска защита, полицията, пожарната и здравните работници. Препоръчва се и улесняване на процедурите за обществени поръчки по проекти с двойна употреба (гражданска и военна).
Предвижда се частният бизнес да се подготви за осигуряване на непрекъсната работа на производствените линии в случай на криза.
Комисията пояснява, че тези предложения отчитат необходимостта да се повиши подготовката за действия в случай на природни бедствия и кризи, причинени от човешка дейност. Като пример са дадени наводнения, пожари, земетресения, пандемии и големи производствени аварии, кибератаки и дезинформационни кампании, саботажи и въоръжени нападения срещу държави от ЕС. Комисията отчита нуждата от сътрудничество с НАТО по тези въпроси и отбелязва, че днешните предложения са свързани с насоките за превъоръжаване, който може да достигне 800 милиарда евро в следващите пет години. държавите от ЕС ще бъдат освободени от изискванията за бюджетните разходи, когато влагат средства в отбрана.
„Романтично вярвахме, че най-доброто предстои, но трябва да бъдем готови и да виждаме нещата ясно“, каза на пресконференция при представянето на предложенията еврокомисарят за готовността за действия при кризи Хаджа Лабиб. „Днешните заплахи са сложни и свързани, европейската сигурност е пряко заплашена от военните действия в последните години“, добави тя.
По нейните думи телефоните, компютрите, суровините и социалните медии са част от „бойно поле“, което се използва за заплахи срещу европейския начин на живот и демокрацията. Лабиб посочи, че ЕК препоръчва гражданите да се запасят със суха храна, вода, документи за самоличност, осветление и радио за приемане на сигнал на дълги вълни.
Всяка държава от ЕС сама трябва да прецени какви действия са необходими за защита на гражданите, обобщи еврокомисарят. Лабиб отбеляза, че самата тя била напълно подготвена според препоръките на комисията за оцеляване в случай на криза.