10.9 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

Все по-често лекари подават сигнали за деца в риск

Растат случаите на родителска небрежност, които водят до риск за живота на децата. За това сигнализират медици от Университетската болница в Бургас, на които се налага все по-често да търсят съдействието на органите за закрила на детето, полицията и прокуратурата, съобщиха от лечебното заведение.

Само за последния месец те подават сигнали няколко пъти седмично. В единият от случаите майка на 2-годишно дете с кървяща рана два пъти отказва то да постъпи в болницата въпреки категоричното мнение, че малчуганът  трябва да остане. Третият път той вече е докаран  с линейка, колабирал заради тежка кръвозагуба. Налага се спешна реанимация, кръвопреливане и животът му е спасен на косъм. Медицинският екип се страхува да изпише детето, защото то отново ще се върне в семейството, което го излага на риск и сигнализира в полицията и отдела за закрила на детето.

Последният драстичен случай е отпреди дни и е особено тревожен заради тежкото заболяване на детето. Родилка – носител на две сериозни сексуално-преносими инфекции, ражда бебе, което също се оказва позитивно. В диагностиката и лечението на двамата са ангажирани екипи от няколко лечебни заведения и лаборатории в Бургас, София и Варна.

Родилката е изписана преди бебето, защото то не наддава на тегло, състоянието му е тежко и трябва да остане за лечение и проследяване до момента, в който се стабилизира и бъде изписано. Роднините обаче вдигат скандали в болницата и настояват да приберат детето.  В продължение на часове лекари от неонатологията и от ръководството на болницата се опитват да ги убедят, че най-добре за бебето е да остане за лечение, да бъдат направени още изследвания, да се изчакат резултатите и да се проследи състоянието му. Това не се случва. Роднините се подписват, че отказват лечение и прибират детето вкъщи. Освен, че поставят живота му в риск, поставят в риск и обществото, защото едното от заболяванията е особено заразно.

За случая е уведомена Закрила на детето, както и полицията. Според лекуващия екип трябва да се намеси и прокуратурата, защото отказът от лечение на детето нарушава правата му и пряко застрашава живота му. Те се надяват институциите да се задвижат възможно най-бързо и бебето отново да се върне в болницата, за да продължи лечението му.

Медиците са сериозно притеснени, че когато детето започне да се влошава, роднините му ще обвинят за това медиците, а не себе си. За съжаление тази категория хора най-често проявява и агресия в лечебните заведения. А въпросът за правата на детето и това кое е най-доброто за него става все по-сериозен, а нуждата от дискусия и бързи решения – наложителна.

Законът не дава правомощия на лекарите да задържат децата в болница против волята на родителите им. Родителите имат право да откажат лечение, дори този отказ да води до риск за живота на детето. Единственото, което медиците могат, е да разговарят с родителите и да сигнализират други институции. Дори в случай, когато майка е напъхала кърпичка в гърлото на бебето си, за да го задуши, защото я дразнел плачът му. Това е един от най-тежките случаи, които детските лекари в болницата си  спомнят.

Сериозен е проблемът и с изоставените в болницата деца. Всеки месец има по 2-3 такива случая. Бебетата престояват в болницата с месеци, защото Дом „Майка и дете“ вече е закрит, трябва да ги поемат приемни семейства, а такива в Бургас липсват.

Следвай ме – Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.