Тинктурата и медът от него са отлични антиоксиданти, подпомагат метаболизма и съдействат за сваляне на излишните килограми
Точно сега е сезонът на глухарчетата – тези малки слънчица в крака ни носят огрочни ползи за нашия организъм. В кулинарията те могат да се прибавят към зеленчуците в салатата. Диетологията цени малките жълти цветчетна заради едновременно засищащия и отводняващ ефект, както и наличието на фибри и полезни мазнини. Гликозидите в глухарчето имат директен възстановителен ефект върху сърдечно-съдовата система и нормализират кръвообращение. Флавоноидите са с мощна антиоксидантна, детоксикираща и противостарееща роля. Алкалоидите в това растение са с облекчаващи и регенериращи свойства. Други фитохимикали в него, като танини, сапонини и полифеноли са с протективни и възстановяващи свойства. Глухарчето е богато и на желязо, калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, селен, витамин А, В1, В3, В4, С, Е и К1. Всички тези полезни съставки го правят способно да забърза метаболизма и така да е наш приятел в свалянето на излишните килограми. То се препоръчва и при проблеми с храносмилането и симптоми като запек, газове, коремни спазми и нередовен стомах. Глухарчето подпомага и функцията на черния дроб. Народните лечители знаят тези негови целебни свойства и го препоръчват за консумация под формата на май, мед или тинктура.
„Следвай ме“ ще ви помогне да си ги приготвите, като ви даде съответните рецепти.
Чай от глухарчета
За приготвянето му ще са ви нужни 2 супени лъжици от растението и 500 мл вода. Сместа трябва да ври поне 5 минути, след което течността се отцежда и към нея може да се добави мед на вкус.
Тинктура (екстракт) от глухарчета
Стерилизирайте стъклен буркан, като го измиете добре с гореща вода и сапун, оставете го да изсъхне и го поставете във фурната от 15 до 20 минути. За да се използват сушени билки, растението трябва да се изсуши на сянка или в сушилня при температура до 35ºC. За да използвате пресни растения, трябва да ги измиете и подсушите добре. Нарежете глухарчетата на ситно. Сложете 250 г суха билка или 500 г свежа в стъклен буркан (или бутилка). Налейте алкохол (спирт) в стъкления буркан така, че да покрие добре растението. Разбъркайте добре сместа и проверете дали билката е добре потопена. Затворете стъкления буркан и го оставяте да престои 7 до 10 дни на хладно и проветриво място, защитено от светлина, като сместа се разклаща леко веднъж на ден.
Мед от глухарчета
Наберете глухарчета от по-чисто и отдалечено от пътя място. Избирайте по-големи и добре разцъфнали цветове. Пригответе меда в деня, в който берете цветовете, за да бъдат още свежи. Измийте добре набраните цветове, сложете ги в тенджера, добавете ситно нарязан лимон и налейте вода. Сложете тенджерата на котлона и след като заври, оставете да ври 12-15 минути. След сваляне от огъня, да престои около 12 часа. След като цветовете са престояли достатъчно време във водата, течността се прецежда, като е най-добре да се ползва марля. Добавете захар, като съотношението течност към захар трябва да е 1:1, т.е. на 1 литър вода добавяте 1 килограм захар. Варете до сгъстяване, около час, като 5 минути преди да свалите от котлона добавяте лимонтозу, както при приготвянето на сладко. Изсипвате готовият мед от глухарчета в подготвени бурканчета и веднага затваряте.