12 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Докараха Томичовия псалтир от Москва

Българският книжовен паметник е застрахован за 8 млн. евро

Един от най-ценните и богато илюстрирани ръкописи на Средновековна България от XIV век – Томичовият псалтир е изложен от днес, 9 октомври в Националния археологически музей на БАН. Той може да бъде видян до 8 декември. Изключително ценният книжовен паметник е застрахован за 8 млн. евро и е част от колекцията на Държавния исторически музей в Москва. Експонатът се показва за пръв път след десетгодишна прецизна реставрация. Гостуването му е по повод 150-години на БАН.

Томичовият псалтир е молитвена книга на старобългарски език, изработена от монасите от Търновската книжовна школа. Състои се от 304 хартиени листа с църковни текстове, илюстрирани със 109, забележителни с майсторското си изпълнение, миниатюри. Той е един от трите най-ярки шедьовъра на българското средновековно миниатюрно изкуство. Открит е през 1901 г. от Сима Томич – професор в Белградския университет, на чието име е наречен.

По значимост той може да се сравнява с Манасиевата хроника, изложена във Ватикана, и Лондонското четвероевангелие, които също са създадени при царуването на Иван Александър Книголюбец. Псалтирът от личната колекция на Томич е завещан на Държавния исторически музей в Москва, където от 1901 г. се съхранява.

За разлика от повечето книжовни паметници ХІV век, Томичовият псалтир е писан на хартия, а не върху пергамент, което е позволило яркостта на буквите и изящните илюстрации да се съхрани по-добре (върху пергамент минералните пигменти на багрилата се „разливат“ и не попиват трайно). Хартиените краища на ръкописа обаче са били изронени с времето и е трябвало да се „запълнят“ до формата на листа.

Снимка: Пресфото БТА и Интернет

Следвай ме – Култура

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.