Празникът е възпоменание за освобождаването на израилтяните от робството в древен Египет, тази година започва на 12 и приключва на 20 април
След по-малко от денонощие, след залез слънце на 12 април, ще започне еврейската Пасха или още Песах (kа иврит: חג פסח „хаг – пе – сах). Тя ще приключи на 20 април 2025 година. Това е един от трите главни празника Шалош Регалим (наред с Шавуот и Сукот), на които, следвайки изискванията на Петокнижието, древните евреи са извършвали поклонничество в Йерусалимския храм. С Песах се отбелязва освобождението на израилтяните от робството в Египет. Празникът започва на 15-ия ден от еврейския месец Нисан, който обикновено се пада в края на март или началото на април и продължава осем дни.
През 2026 година той ще бъде от 1 до 9 април, през 2027 година – от 21 до 29 април.
Централното спазване на Песах е Седер – празнична трапеза, която се провежда през първите две нощи на празника (в Израел Седер се наблюдава само през първата вечер). По време на Седера участниците преразказват историята за Изхода от Египет, като използват специален текст, наречен Хагада, който съдържа песни, молитви и благословии. Една от най-отличителните черти на Песах е забраната за ядене на хамец или хляб с квас. Обяснението е, че израилтяните са избягали от Египет толкова бързо, че не са имали време да оставят хляба си да втаса, и затова са яли безквасен хляб или маца. В допълнение към избягването на хамец, много евреи също следват традицията да почистват домовете си старателно в подготовка за Песах, за да премахнат всякакви следи от хамец, които може да присъстват.

В превод самата дума Песах означава подминаване (Изх. 12). В нощта преди те да тръгнат от Египет, ангелът на смъртта, който уби първородните им деца, подмина тези къщите, чиио врати бяха помазани с кръвта на агнето, наричано заради това Пасхално агне (Мк. 14:12,14; 1Кор. 5:7).
Месецът на изхода на Израил от Египет е наречен от пророка Мойсей Авив, а после Нисан. Колкото по Пасхалната трапеца, някои писатели дават доста точни описания. Домакинът взимаше чаша вино и благославя Бога за плода на лозата, от който после всичките други пият. След това си умиват ръцете. После се донася Пасхалното агне с безквасни пити, горчиви треви и ошав, или сладко от плодове. Домакинът, тогава благославя Бога за плодовете на земята и дава разясненията предписани в Из. 12:26,27. След една втора чаша вино, и след едно второ умиване на ръцете, една безквасна пита се разчупва и се раздава. Произнася се благословение към Дарителя на хляба. След като всичките се насищат достатъчно, трета благодарствена чаша вино за избавлението от Египет, и за даването на закона, се благославя и се изпива ( Мат. 26:27; 1Кор. 10:16). Тази чаша се нарича “Чашата на благословението”. Трапезата е завършвала с една четвърта чаша вино, и с псалми на славословие – Пс. 145:10; 136, и др. Мат. 26:30.
На всяка празнична трапеза присъстват точно определени блюда. Това са маца – безквасен хляб, марор – горчиви билки, харосет – сладка паста от орехи, сушени или пресни плодове, солена вода – за да припомня сълзите, пролети от еврейските роби в Египет, зелени подправки, които се потапят в солената вода. Неизменно присъства и зроа – печено късче агнешко месо с кост, символизиращо пасхалното жертвоприношение и напомня за разрушението на Храма. Месото може да бъде изядено на следващия ден след Седер.
Честит Песах!