8.9 C
София
събота, април 20, 2024
spot_img

Ерата на свръхчовеците започва с разкритието на пълния човешки геном

Превръщаме ли се в свръхчовеци? Терминът свръхчовек се отнася до хора или подобни на човек форми на живот с подобрени качества и способности, които надвишават естествено открити при хората. Тези качества могат да бъдат придобити чрез естествени способности, самоактуализация или технологични помощни средства. Свързаната концепция за супер раса се отнася до цяла категория същества със същите или различни свръхчовешки характеристики, създадени от днешните човешки същества чрез използване на различни средства като евгеника, евтеника, генно инженерство, нанотехнологии и/или мозъчен компютър взаимодействие за ускоряване на процеса на човешката еволюция. През цялата история обсъждането на свръхчовешките черти и идеята за идеалния човек във физическа, умствена или духовна форма е повлияло на политиката, политиката, философията, науката и различни социални движения, както и заемайки видно място в културата. Съвременните изображения на това са се развили и са показани в фантастиката за супергерои или чрез технологично подпомагани хора или киборги. Само, че учените правят възможно превръщането на човек в свръхчовек именно чрез декодиране на гените. В последните часове учени публикуваха за първи път пълен човешки геном. През 2003 г. учените обявиха, че са декодирали пълната секвенция на човешкия геном. Около 8 на сто от нея обаче не бе напълно дешифрирана, основно защото се състои често повтарящи се участъци от ДНК-веригата.

89 процента от генома ще може да се „ремонтира“ до 2029 г.


Консорциум учени са довършили дешифрирането в изследване, публикувано в сп. „Сайънс“. Изследването бе представено предварително миналата година, преди да премине независима оценка.


„Генерирането на наистина пълна секвенция на човешкия геном е невероятно научно постижение, което дава за първи път задълбочен поглед върху нашата ДНК“, каза в изявление Ерик Грийн, директор на Националния институт за изследване на човешкия геном, част от Националните здравни институти на САЩ.

Според него тази информация ще подсили всички начинания и усилия за опознаване на функционалните нюанси на генома, а това ще подпомогне генетичните изследвания на болестите при хората.

Пълната версия, публикувана от консорциума учени, съдържа 3,055 милиарда основни единици и 19 969 гена, които кодират протеини. Сред тях учените са идентифицирали около 2000 нови. повечето от тях са деактивирани, но 115 вероятно все още са активни. Изследователите са засекли близо 2 милиона допълнителни генетични варианта, 622 от които са представени в медицински значими гени.

„Разкриването на пълната секвенция на тези липсващи досега участъци на генома ни каза много за начина, по който са организирани, а това беше напълно неизвестно за много хромозоми“, каза в изявлението на консорциума Никалъс Алтмоус от университета на Калифорния, Бъркли.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles