18.7 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Иде Коледа… е и, кво от това?

От: Отец Любомир Леонтинов, Германия-Берлин

Ние, православните християни наричаме предстоящия празник „Рождество Христово“.

В Западният свят, състоящ се предимно от католици и протестанти (също християни, впрочем!), го наричат „Weihnachten“, „Christmas“ или „Holy Night“ т.е. „Свята нощ“ – имайки предвид това, че в тази нощ е роден Иисус Христос, и с рождението Си е осветил цялата Вселена (включително и „нощта“).

По каква причина същия този свят празник бива наричан в България „Коледа“, та дори „Дядо Коледа“ (като комбинация от Коледа и Дядо Мраз) е съвсем друга тема, за която други, сигурно по-достойни от мен, вече са коментирали и писали, а пък и тук не е мястото за такава публикация – най-малкото защото е обемно неподходяща.

Празникът Рождество Христово е предшестван от 40-дневен пост, който свършва на празника, тоест на 25 декември.  Следователно не може трапезата на Бъдни вечер (24 декември) да бъде пищна, а по-скоро следва да е скромна!!!

В тази нощ си припомняме онази мразовита нощ, когато Христовите „Родители“ са странствали гладни и жадни да намерят подслон, където да пренощуват. Това е реалното събитие, което вие сами разбирате, че не може да бъде празнувано на маса:  тъпчейки се, ядейки, пиейки и танцувайки, на чалга, дори.

Църквата призовава за милост към страдащия, за подпомагане на нуждаещия се, за проява на скромност в храната, въздържание от алкохол и веселба, за особено благоговение, молитвено настроение и сърдечно съкрушение.  В храмовете тази вечер се служи тържествена служба, след която хората се изповядват и подготвят на другия ден да приемат светите дарове. В много храмове има беседи за празника, след което с особено умиление и въздържание от шумни веселби се прибират за да изживеят и почустват с най-милите си (пак така, както се е случило с Иисусовото смейство) емоционалността на тази „…тиха и свята нощ…“.

Рождество Христово се празнува на другия ден с особена тържественост на светата Литургия, с причастяване на богомолците и най-после с тържествен обяд, подходящ на висотата на празника. Каква ще е храната е по-скоро въпрос на традиции и обичаи и лични предпочитания, а не на препоръки на Църквата.

Драги ми, имам ясното съзнание, че нахвърляния текст не може да има претенции да описва в пълнота и съвършенство характера на празника, а е само опит „в щрихи“, по  необходимост, да опише поне част от същността на християнския – на нашия празник „Рождество Христово“ – не Коледа, нито пък Дядо Коледа. За тях Църквата не говори, те не се празнуват в Църквата и те съвсем не са християнски, макар че често лъжливо биват наричани християнски.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.