Полезни инструкции дава омбудсманът Диана Ковачева, тя подготви и инструкция, как да потърсим компенсация за неудобствата и вредите
Във връзка с многобройните запитвания на граждани от цялата страна, пострадали от липсата на ток часове и дни наред след бурята, омбудсманът проф. Диана Ковачева изготви кратка инструкция за това, как да се потърси компенсация за причинените неудобства и претърпени вреди от електроразпределителните предприятия. Те важат и за всякакви други обстоятелства, в които сте останали без електричество по-продължително време.
Ковачева напомня, че хората трябва да са по-активни и да потърсят правата си, като могат да го направят като подадат жалба или сигнал към съответното електроразпределително предприятие (ЕРП). Освен това, всеки, който смята, че е ощетен и всеки, който има допълнителни вреди, може да ги претендира и по съдебен ред.
Междувременно, проф. Ковачева отново настоя министърът на енергетиката и КЕВР да проверят дали електроразпределителните дружества са изпълнили своите задължения за поддръжката на мрежата и на сервитутните зони (неокастрените дървета, които скъсаха електрическите кабели). Именно заради немарливото отношение и неизпълнение на тези задължения стотици хиляди хора останаха без светлина и топлина.
„Не бива в никакъв случай да се допусне електроразпределителните дружества да се скрият зад общите си клаузи за непреодолима сила. Те имат задължение да си поддържат мрежите, да кастрят клоните на дърветата, така че да не късат кабелите, когато се натрупа сняг. Някой не си е свършил работата и не е справедливо институциите, в лицето на КЕВР и министерството на енергетиката, които трябва да направят проверка, да си прехвърлят топката“, е категоричната позиция на омбудсмана.
ИНСТРУКЦИЯ
за получаване на компенсация от електроразпределителни предприятия за оставане за продължителен период без електрозахранване (в конкретния случай – вследствие на обилните снеговалежи от 25 ноември 2023 г.)
Според Общите условия на договорите за достъп и пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на трите електроразпределителни дружества в страната („Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД, „Електроразпределение Север“ АД и „Електроразпределение Юг“ ЕАД):
Дължи се неустойка в размер на 30 лв., ако обект на клиент остане без снабдяване с електрическа енергия по вина на съответното дружество повече от 24 часа.
Дължи се допълнителна неустойка в размер на 20 лв. за всеки започнал период от 12 часа, през който клиентът е без снабдяване с електрическа енергия, ако преустановяването на снабдяването с електрическа енергия е с продължителност над 36 часа.
Важно: За клиентите на ЕРП Север срокът започва да тече след получаването от страна на електроразпределителното дружество на уведомление от клиента за прекъсването.
Необходима стъпка: Ако клиент остане повече от 24 часа без електрозахранване по вина на съответното дружество, той може да подаде до енергийното предприятие сигнал или жалба и да претендира неустойка.
Ако гражданинът получат отказ на своята жалба трябва заедно със сигнала да ги препрати до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) с искане да бъде направена проверка от Регулатора.
При повредени уреди:
- претърпяна конкретна щета в резултат на преустановяване на електрозахранването, напр. повреден електрически уред;
- в срок до 5 работни дни, считано от датата на събитието, клиентът писмено уведомява дружеството за причинените вреди;
- констатиране на нанесените вреди – в срок до края на следващия работен ден след получаване на сигнала, от дружеството изпращат свой представител проверка, за което в присъствието на клиента се съставя констативен протокол;
- възможност за доброволно уреждане на взаимоотношенията между клиента и дружеството по повод на констативния протокол; решаване на спора по съдебен ред при непостигане на съгласие.