11.2 C
София
вторник, април 23, 2024
spot_img

Капризната коледна звезда, как да я опазим

Красива, но отровна за деца и домашни любимци

За Рождество Христово сте получили коледна звезда в саксия. Миналата година пак получихте такъв подарък, но растението така и не оцеля повече от месец. Този път обаче искате да го запазите така, че да цъфти и догодина. Как да постигнете това?

Най-напред трябва да се съобразите с факта, че това цвете произхожда от далечно Мексико и е в разновидности в червено и в жълто. Това означава, че то не е приспособено към нашите географски ширини и колкото и да искаме да си спестим грижите, ще се наложи да му отделим малко повече внимание.

Ако искате то да оцелее, ще се наложи да се отнасяте внимателно с него от момента, когато то влезе в дома Ви.  Коледната звезда обича светлната, но не и прякото излагане на слънце. Вкъщи й намерете подходящото място – не далече от прозореца, но в никакъв случай на перваза. Поливането й е истинско предизвикателство. Водата се сипва не директно, а в подложката на саксията, откъдето растението „пие” чрез корените си.  Поливането по този начин трябва да става не по-често от три дни.

Веднъж месечно слагайте малко тор или обогатена почва в саксията. Ако тя е препълнена, отгребете от горния слой и прибавете торта. Това обаче се прави, когато растението прецъфти. Коледната звезда се подрязва до 4 см от пръстта през пролетта. Тогава се сменя и саксията.  През лятото съхранявайте саксията по-далече от слънчевата светлина. В продължение на 8 седмици през октомври го премествайте бавно към по-тъмни ъгли на стаята, кдето няма пряка слънцева светлина.  За стимулиране на нов цъфтеж е необходимо коледната звезда да бъде 12 часа в денонощието на тъмно, например в килера.  През ноември можете да я оставяте там дори за едно денонощие и да я изваждате на светло само за 3-4 часа. На дневна светлина, но не пряка, а изложете в началото на декември, за да може да започне цъфтежът й към Коледа.

Ако у дома имате малко дете или домашен любимец, категорично забравете за коледна звезда. Стъбълцата й съдържат отровен белезникав сок, който може да причини маса неприятности, ако хлапето или котето решат да опитат от него.

Легенда свързва „похристиянчването” й с ацтеките. Красивото растение се нарича ощ поинсетия или понсетия (Euphorbia pulcherrima). То е от семейството Млечкови. При нараняване на стеблото се отделя бял сок, който причинява остра реакция със сърбеж на кожата при децата и някои възрастни. За домашните любимци, котета,  кучета и декоративни зайчета растението може да се окаже и отровно, ако стопанинът не вземе веднага мерки, ако животното е похапнало от него.

Родина на коледната звезда са тропическите райони на Мексико и Гватемала. Там тя се среща под формата на храсти с височина до 3–4 метра. Коледната звезда е традиционен коледен символ в Америка, Западна Европа, а от няколко десетилетия и в България.

Наименованието на понсетията коледна звезда е свързано с легенда, датираща от времето след приемането на християнството от ацтеките.

Тя разказва, че в навечерието на Рождество Христово едно бедно момиче много искало да остави някакъв подарък пред статуя на Иисус Христос, но нямало нищо.

 „Иисус ще приеме всеки дар, стига да е от сърце“, успокоил го баща му. Тогава момичето набрало от полето изсъхнали цветя и ги поставило молитвено пред статуята на Спасителя. На Бъдни вечер сухият букет разцъфнал в големи алени цветове.

Първите растения са пренесени в Европа през 1843 г. в саксия, със стъбло, високо само 40 cm. Като декоративно саксийно растение то е селектирано за първи път в Америка и оттогава става популярно в целия западен свят. Поради големия интерес и търсене, цветарски компании в САЩ, Холандия и Германия непрекъснато работят върху нови селекции. Освен класическите червени в различните им нюанси, на пазара се предлагат коледни звезди и с бели, жълти, розови и мраморни цветове.

Следай ме – У дома

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest Articles