9 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Кога и как се пости в Православната Църква?

Кликни върху таблицата, за да я отвориш.

Мнозина свързват поста в Православната Църква само с преминаването на вегански режим на хранене, като пропускат основното изискване, че това е време, в което следва християнинът да е по-усърден в молитвите, в добрите дела и въздържанието във всяко едно естество. Продължителните пости завършват с изповед и приемане на Свето Причастие. Приемането само на храни от растителен произход, но без останалите компоненти не е пост и не принася никаква полза на човека. Ограничението от някои продукти е спомагателен елемент. Да постят могат и хора, които не спазват строгия хранителен режим поради здравословни проблеми, бременност, както и децата. Техният пост се изразява във всички останали, казани по-горе компоненти, тъй като той е духовен акт, свързващ се с духовната концентрация.

Кои са основните пости в Православието?

Всяка сряда – по повод предаването на Иисус Христос;

Всеки петък – по повод самите Му страдания и смърт;

Срещу Богоявление – 5 януари – за достойно приготвяне за този велик празник;

На Кръстовден – 14 септември – по повод кръстните страдания на Иисус Христос;

В деня на Отсичане главата на св. Йоан Кръстител и Предтеча – 29 август.

Многодневните пости в Православната църква са четири:

Велик пост или Света Четиридесетница;

Петров пост – от Първата неделя след Петдесетница до Петровден (29 юни);

Богородичен пост – от 1 август до 14 август;

Рождественски пост.

Велик пост или Света Четиридесетница

Великият пост е установен в памет на 40-дневния пост на Иисус Христос (Мат. 4:2). Целта е християните да имат продължително време за подготовка за покаяние и да очистят душите и телата си и по такъв начин да се приготвят достойно за посрещане на най-великия християнски празник – Възкресение Христово.

Петров пост

Петров пост, (виж датата от църковния календар, тъй като той се влияе от датата на Великден) – навечерието на празника на свв. Павел и Петър. Петровият пост е установен в чест на апостолите, които са постели, когато се подготвяли за проповедническа дейност (Деян. 13:3), а също и заради особената почит на Църквата към светите първовърховни апостоли Петър и Павел.

Богородичен пост

Богородичният пост е установен в прослава на Божията Майка, която през целия си живот и особено преди смъртта си (на църковен език Успението си) прекарвала времето в пост и молитва.

Рождество Христово – установен е в ческт на Рождението на Иисус Христос.

Дни в които не се пости

Църквата е установила и периоди в годината, през които се разрешава да не се спазва еднодневният пост в сряда и петък. Обикновено това са седмиците преди многодневен пост или след него. Тези седмици са следните:

През Рождественските празници – от 25 декември до 4 януари (11 дни). Това са и дните, в които християните могат да се причастяват всеки ден.

Неделя на Митаря и фарисея – две седмици преди Великия пост.

Седмицата преди Великия пост, която започва след Месни Заговезни и завършва със Сирни Заговезни. През цялата седмица се разрешава употребата на яйца, риба и млечни продукти, но вече без месо.

Светлата седмица след Великден. В нея християните също могат да се причастяват всеки ден.

Седмицата след Петдесетница (преди Петровия пост).

Следвай ме – Вяра

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.