18.7 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Коптски духовници в Църногорския манастир

Те посетиха обителта, игуменът архимандрит Никанор  им разказа неговата история и как се съгражда обител от запустението

Двама коптски духовници посетиха Църногорския манастир „Св. Св. Козма и Дамян“, известен и като Гигински.

Единият от тях бе епископ Сайедна  Седарус (в превод от коптски Теодор) – настоятел на храма „Успение Богородично“ в Кайро-Египет и викарий на коптския Александрийски папа и патриарх Тавадрос (в превод от арабски Теодор). На владиката е поверена отговорността за десетки храмове, два манастира, както и да коптските християни, които живеят във Франция, Германия, Италия и Великобритания. Спрътникът му беше свещеникът Филопатир е настоятел на храма „Св. Архангел Михаил“, също в Кайро.

В обителта те бяха посрещани от игумена архимандрит Никанор, който им разказа нейната история, как гради след запустението и им показа постигнатото. Братството изненада гостите, като ги почерпи с прочутото биволско мляко, собствено производство.  

Епископ Сайедна и отец Филопатир ще отслужат литургия в петък за общността на коптските християни у нас. По думите им, тя не е многобройна. Хората в нея са не само от Египет, но и от Ливан, Сирия и Палестина. Една част от тях са студенти, а други са се установили в България преди години. Църквата им няма свой храм в нашата страна. Архимандрит Никанор обясни на гостите какъв е редът за регистрация на вероизповедание по реда на българското законодателство, за да могат да обгрижнат духовно египетските християни в нашата страна.  

По-късно през деня египетските гости бяха приети от заместник-областния управител на Перник Владимир Русев, който се осведоми за състоянието на Коптската църква и живота на християнската  общност в Египет.

Духовниците посетиха Регионалния исторически музей, Минният музей и Минната дирекция и поздравиха кмета на Перник Станислав Владимиров.

На излизане от Минната дирекция гостите бяха пресрещнати от млада жена с деца, които с радост извикаха: „Мамо, мамо, виж! Кирил и Методий!“

Коптската църква е нехалкедонска църква. Основана е от египетските копти в Александрия през 536 – 580 г. Според древно предание това е направил свети евангелист Марко. На Четвъртия (Халкедонски) Вселенски събор не приемат решенията му. В резултат тя е обявена за еретическа,  тъй като следва монофизитството. Това довежда до потисничеството на Коптската православна църква от страна на Византия, a по-късно, след арабското нашествие, се провежда принудителна ислямизация, която води до значителен упадък. През 19 век са правени неуспешни опити за присъединяването й към Православната църква. Тя се състои от около 400 общини, подчинени на 32 епархии, от които 28 са в Египет, 2 в Судан и по 1 в Кения и Израел. Богослужението в нея се води на арабски и коптски.

Характерното за Коптската църква е осмогласието и използването на литургийните последования на Василий Велики, Григорий Богослов и Кирил Александрийски. Съхранила е обаче и някои юдейски обреди, като обрязването например. Друга характерна черта за коптите е, че Кръщението включва и татуировка във вид на кръст. Коптската православна църква се възглавява от духовен водач, който се титулова Александрийски папа и патриарх, Негово светейшество Теодор II.

Храмовете са квадратни. Имат собствен църковен календар, летоброенето започва от 284 г.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.