Новоизбраният понтифик говори седем езика, живял е години наред сред бедните в Перу, където се е вклячвал в доброволчески дейности
Нabemus Papam!поздравяваха се католиците п света вчера, 8 май, в късния следобед. Вече знаем, че кардинал Робърт Франсис Превост е папа Лъв XIV. За хората той не е много познат, както впрочем, не се познаваха добре и кардиналите, които са сравнително нови и са от 70 държави. Това обаче явно не им попречи да направят своя обективен избор.
И макар, че вече писахме са новия понтифик на Католическата Църква (виж ТУК), ще споменем някои любопитни неща за него.най-напред той е полиглот, владее седем езика – английски, испански, италиански, френски, португалски, както и латински и немски. С двойно гражданство е. Роден е американец и едното му гражданство е именно американско, по рождене. Другото е перуанско, като той сам си го е избрал през 2015 година. Натурализирал се е в Перу, след като е живял и служил там, като мисионер, в продължение на тридесет години сред най-бедните слоеве на населението. На снимка се вижда как гази с ботуши по време на наводнение, за да помага заедно с други хора на населението. Там не само проповядва, но и лично се ангажира с образование и социална помощ. Впоследствие е епископ на Чиклайо – Перу.
Любопитно за мнозина е, че в младежките си години той е бил рокаджия и дори е свирил в група в гимнацията. Остава почитател на музиката за цял живот. Преди да стане духовник Робърт Франсис Превост учи математика – науката, която и досега го отличава с аналитичен подход и прагматизъм в управлението. Член е на ордена на августинците. Вече като папа, избира името Лъв XIV неслучайно. Това се възприема като препратка към Лъв XIII, известен с усилията си за социална справедливост и модернизация на Църквата през XIX век.
Новият понтифик е известен и с това, че не обича публичността и я избягва всякога, когато е възможно. Затова и във Ватикана до преди ден го наричана „невидимият префект“. Как ще бъде занапред предвид факта, че е папа, предстои да видим.
Колкото до семейството му, то е съвсем обикновено – баща му Луис Мариус Певост има италианско-френски произцход, а майка му Милдред Мартинес е с испански корени, има двама братя – Луис Мартинес и Джон Джоузеф. Робърт, сега на 69 години, завършва средното си образование в малката семинария на отците- августинци, където се дипломира през 1973 г. През 1977 г. получава бакалавърска степен по математика и по философия в университета „Виланова“ във Филаделфия. На 1 септември 1977 г. Робърт Превост става послушник в манастир на Ордена на Свети Августин, който включва Средния запад на Съединените американски щати. Последовател и отдаден на същия светец е и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, който бе в Рим на миналия Великден, срещна се с папа Франциск само ден преди кончината му и обсъди проблемите на църквата с кардинал Превост.
Поздравления до новия папа Лъв XIVнего вече отправи президентът на САЩ Доналд Тръмп в социалната мрежа Truth Social. „Това е голяма чест да осъзнаем, че той е първият американски папа. Какво вълнение и каква голяма чест за нашата страна. Очаквам с нетърпение да се срещна с папа Лъв XIV. Това ще бъде много значим момент“, казва републиканецът.
Лъв XIV е 267-ият глава на Римокатолическата църква. Католиците по света са над 1,4 млрд. души. Всички очакват той да продължи реформите на папа Франциск. Днес той отслужи първата си литургия като понтифик в Систинската капела на английски език. „Докато празнуваме тази сутрин, ви каня да отпразнуваме чудесата, които този Господ е извършил, и благословията, която Той продължава да излива върху нас“, заяви той в обръщение към хората. И добави, че чрез служението на Петър „вие ме призовахте да бъда благословен с тази мисия“. „Знам, че мога да разчитам на всеки един от вас да върви с мен“, подчерта новият папа. Обръщайки се към кардиналите, Лъв XIV заяви: „Бог ме призова чрез вашето избиране да наследя княза на апостолите и ми повери това съкровище.“ „Защото ние сме народът, който Бог е избрал за свой, за да можем да възвестяваме чудесните дела на Този, Който ни е призовал от тъмнината в Своята чудна светлина“, добави той.
Тържествената литургия по случай встъпването в длъжност на Папа Лъв XIV ще се състои на площад „Свети Петър“ в неделя, 18 май, предаде АНСА, цитирайки изявление на Ватикана. Папската канцелария каза, че новоизбраният папа, който има американско и перуанско гражданство и бе избран за приемник на папа Франциск вчера, ще се срещне с кардинали в събота и ще отправи първото си обръщение „Regina Coeli“ (Царице Небесна) от централния балкон на базиликата Свети Петър в неделя. Лъв XIV ще се срещне с представители на международните медии в понеделник, 12 май, ще поеме управлението на папската базилика „Сан Паоло фуори ле Мура“ на 20 май и ще проведе първата си обща аудиенция на 21 май. На 24 май той ще се срещне със служители на Римската курия и на Ватикана. На 25 май Лъв XIV ще поеме управлението на папските базилики „Сан Джовани ин Латерано“ и „Санта Мария Маджоре“.
Гербът на папа Лъв XIV
Лилия (fleur-de-lis): Символизира Дева Мария, особено под титлата Непорочно Зачатие. Лилията също така е и символ на Чиклайо, Перу, мястото, където Превост е служил като епископ, подчертавайки силната му връзка с този регион.
Емблема на августинците: Отразява принадлежността му към ордена на августинците и времето му като генерален настоятел. Това подчертава неговата вярност към учението на св. Августин.
Мото “In Illo uno unum”, в превод: „В Него Единия сме едно“. Цитат от св. Августин, който подчертава единството в Христос, централен елемент от визията на папа Лъв XIV за Църквата.
Папски инсигнии: Както е обичайно, гербът включва кръстосаните ключове на св. Петър, единият златен, другият сребърен, символ на властта, дадена на Петър от Христос. Ключовете са поставени зад щита, над който има папска тиара или митра, символи на духовното водачество на папата.
Този герб визуално изразява стремежа на папа Лъв XIV към единство, неговия августински произход и пастирския му опит в САЩ и Перу. Той символизира желанието му да води Църквата с духовна дълбочина, смирение и социална ангажираност.