Сред предлаганите на отличието за любимци на публиката, катоКатрин Хепбърн, Лорънс Оливие, Пол Нюман, Мерил Стрийп, Джак Никълсън и Майкъл Кейн
Когато става въпрос за номинации за „Оскар“, едно от най-интересните преживявания, свързани с тях, е „ровичкането“ в историята на наградите и откриването на прецеденти. Те не само носят „душевно задоволство“, но могат да послужат и за бъдещи прогнози. Номинациите за 93-тите награди на американската Академия за кинематографично изкуство и наука, оповестени вчера, също предложиха изобилие от „любопитки“, поглед към които предлага сайтът „Ауорд уоч”.
Вайола Дейвис е най-номинирана чернокожа актриса. Номинациите й за „Оскар“ са четири – две за главна и две за поддържаща роля. До обявяването на вчерашната номинация за изпълнението й в „Ма Рейни: Майката на блуса“, тя си делеше титлата с Октейвия Спенсър. Дейвис е и първата чернокожа актриса, получавала повече от една номинация за главна роля, предава БТА.
Освен Вайола Дейвис тази година още една чернокожа актриса попадна сред претендентките за „Оскар“ за главна роля – Андра Дей за изпълнението й в „Съединени американски щати срещу Били Холидей“. За последен път две афроамериканки – Сисъли Тайсън и Даяна Рос, са номинирани за най-добра актриса през 1972 г. Любопитното е, че номинациите и на Рос, и на Андра Дей, са за превъплъщението в образа на една и съща джаз легенда – Били Холидей.
Мия Нийл и Джамика Уилсън са първите личности от афроамерикански произход от който и да е пол, получили номинации в категорията за грим и прически (за „Ма Рейни: Майката на блуса“).
„Ма Рейни: Майката на блуса“ е едва третият филм с номинирани чернокож актьор (Чадуик Боузман, посмъртно) и чернокожа актриса за главна роля след „Sounder“ (1972) и „Какво общо има с това любовта“ (1994).
За първи път в оскаровата история продуцентският състав на филм – на „Юда и черният месия“, е изцяло чернокож.
Даниел Калуя е първият британски чернокож актьор, получил повече от една номинация за „Оскар“. Тази година Калуя е номиниран в категорията за поддържаща роля за „Юда и черният месия“. Номинираният за изпълнението си в същия филм Лакийт Станфийлд е едва вторият актьор след Марина де Тавира („Рома“), получил номинация за „Оскар“, без да е споменаван от водещи професионални организации. Той е първият, за когото е водена кампания за номинация за главна роля, но в крайна сметка я получава за поддържаща.
За първи път в историята трима чернокожи актьори – Даниел Калуя и Лакийт Станфийлд за „Юда и черният месия“ и Лесли Одъм младши за „Една нощ в Маями“, се съревновават в една и съща категория (в случая за поддържаща роля).
Юн Ю-джун („Минари“) е първата корейка и третата представителка на Източна Азия с актьорска номинация за поддържаща роля след японките Мийоши Умеки и Ринко Кикучи.
Тази година рекорден брой цветнокожи актьори – 9, са номинирани за „Оскар“. Рекорден брой номинации – 7, има и в категориите за сценарий – на Клои Чжао за „Земя на номади“, Кемп Пауърс за „Една нощ в Маями“, Рамин Бахрани за „Белият тигър“, Лий Айзък Чънг за „Минари“, Шака Кинг, Кийт Лукас и Кени Лукас за „Юда и черният месия“.
Франсис Макдорманд, която е сред претендентките за „Оскар“ за най-добра актриса за „Земя на номади“, попада в елитната компания на именити актьори, получавали номинации през пет десетилетия, която включва Катрин Хепбърн, Лорънс Оливие, Пол Нюман, Мерил Стрийп, Джак Никълсън и Майкъл Кейн.
Емералд Фенъл е първата жена, номинирана за режисьорски „Оскар“ за дебютния си филм.
Освен първият актьор от пакистански произход и първият мюсюлмански актьор, номиниран за главна роля, Риз Ахмед е първият актьор след Алън Аркин в „Сърцето е самотен ловец (1968), чието изпълнение е главно на американски жестомимичен език.
Клои Чжао е първата цветнокожа жена и първата жена от китайски произход, номинирана за режисьорски „Оскар“, първата жена режисьор, номинирана и в категорията за монтаж, и първата жена с четири номинации в една и съща година.
Осемдесет и три годишният Антъни Хопкинс е най-възрастният актьор, номиниран за главна роля за изпълнението си в „Бащата“. Той е третият актьор след Джесика Танди и Кристофър Плъмър, получил две или повече актьорски номинация, след като е прехвърлил 80-те.
Джоди Фостър е първата носителка на „Златен глобус“ за поддържаща роля („Мавританецът“) след Катрин Рос през 1976 г., която впоследствие не е получила номинация за „Оскар“.
Мария Бакалова (поддържаща роля за „Борат“) е първата актриса от славянски произход, номинирана за „Оскар“ след рускинята Лила Кедрова (поддържаща роля) през 1964 г. и полякинята Ида Каминска (главна роля) през 1966 г.
За първи път, откакто се присъждат награди „Оскар“ за анимация, в категорията са номинирани две продукции на студио „Пиксар“ – „Напред“ и „За душата“.
„Лоши момчета завинаги“ е едва четвъртият филм за 34 години след „Трима мъже и едно бебе“, „Спайдърмен 3“ и „Игрите на глада: Възпламеняване“, който е най-касовият за съответната година на излизане на екран, но остава извън полезрението на „Оскар“-ите.