5.1 C
София
вторник, декември 3, 2024
spot_img

Минималната работна заплата в ЕС и у нас (Подробна ТАБЛИЦА)

В България тя е 477 евро срещу 2500 евро в Люксембург, защо работодателите в нашата страна скочиха срещу увеличаването й

България е добре позната като „най-бедната“ държава в целия ЕС. За българите минимална работна заплата от над 1500 евро звучи като далечна и неосъществима мечта, но когато обърнем поглед към центъра на нашия континент, виждаме как тези доходи са реалност. Служебното правителство издзаде постановление от 1 януари 2025 година тя да стане 1077 лева – нещо, срещу което работодателските организации възразяват остро. Като цяло, мотивът им е, че няма реална заработка зад такова увеличение, ще се увеличат данъците, същевременно хората с близки до минималната работна заплата няма да имат желание да повишават уменията и квалификацията си, тъй като зад такова усилие няма да стоят насрещни пари. По спорът да има или не повишаване на минималната работна заплата от 933 на 1077 лева днес заседава и Съветът за тристранно сътрудничетсво. Участниците в него обаче не постигнаха съгласие.

Хронология на събитията

Със свое постановление Министерският съвет реши минималната работна заплата (МРЗ) да се увеличава с 15,4% от 1 януари 2025 г., или сегашните 933 лева да достигат 1077 лева. След години на спорове между бизнес, синдикати и държава, според проекта тя вече се изчислява като процент от средната за страната. По време на обсъждането това беше подкрепен от синдикатите, но работодателите се обявиха „против“.

„Това е 50% от брутната средна работна заплата. Не се постигна съгласие между социалните партньори. Ние ще продължим да работим за прилагане на директивата за определяна на минималната работна заплата със съответните критерии. Разговорите ще продължат, за да транспонираме тази директива в срок“, обясни служебният министър на труда и социалната политика Ивайло ИвановИвайло Иванов. Въпросното транспортиране на евродирективата е средата на месец ноември тази година. „Следвай ме“ ще следи темата.

Каква е МРЗ в другите страни от ЕС

Минималните заплати в страните от ЕС варират от 477 евро на месец в България до 2 571 евро на месец в Люксембург. Сега служебното правителството предлага МРЗ за 2025 г. да бъде 1077 лева. Срещу колко минимално пари работят европейците – нека да погледнем какво показват данните на Евростат – официалната статистическа служба на Европейския съюз. Важно е да кажем, че в 22 от 27-те държави от ЕС имат национална минимална заплата, а в Дания, Италия, Австрия, Финландия и Швеция няма минимални заплати. Въз основа на нивото на техните национални брутни месечни минимални заплати към 1 юли 2024 г., изразени в евро (€), държавите от ЕС могат да бъдат класифицирани в 3 групи.

Държавите по групи (ТАБЛИЦА)

Група 1 – Национална минимална заплата над 1 500 евро на месец. Тук попадат Люксембург, Ирландия, Холандия, Белгия, Германия и Франция. Техните национални минимални заплати варират от 1 767 евро във Франция до 2 571 евро в Люксембург.

Група 2 – Национална минимална заплата над 1000 евро и под 1500 евро на месец. В тази група са Испания и Словения. Техните национални минимални заплати са 1 254 евро в Словения и 1 323 евро в Испания.

Група 3, с  – Национална минимална заплата, равна или под 1 000 евро на месец. Тази група включва Кипър, Полша, Гърция, Португалия, Малта, Литва, Хърватия, Естония, Чехия, Словакия, Румъния, Латвия, Унгария и България. В тези страни национални минимални заплати варират от 477 евро в България до 1000 евро в Кипър.

В таблицата се виждат и държави, които са извън Евросъюза. Всички страни кандидатки и потенциални кандидатки с национална минимална работна заплата, за която има налични данни, принадлежат към група 3, като нивата на минималната заплата варират от 185 евро в Украйна до 568 евро в Турция.

Защо сме на най-ниското стъпало

Ето на какво се дължи факта, че сме най-долу по МРЗ в ЕС.

= През 2023 г. средната цена на труд на час в ЕС е била 31,8 евро, като варира от най-ниската от 9,3 евро в България до 53,9 евро в Люксембург.

= През 2023 г. нетните годишни доходи на средностатистически неженен работник без деца са били 28 217 евро в ЕС, като варират от 9 355 евро в България до 49 035 евро в Люксембург.

= През 2023 г. нетните годишни доходи на средна работеща двойка с две деца са били 60 447 евро в ЕС, вариращи от 19 938 евро в България до 107 590 евро в Люксембург.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles