Един от най-популярните образи на Disney донесе доста критики на компанията, след като дебютира с нова визия. Мини Маус изостави емблематичната си червена рокля на бели точки и облече прогресивен син костюм с панталон на черни точки, по дизайн на Стела Макартни.
Дисниленд Париж показа новата визия на героя си във вторник в социалната мрежа Twitter, обявявайки, че Мини влиза в крак с модата за 30-та годишнина на парка.
Въпреки това, минути след появата на поста, десетки потребители започнаха да се възмущават от промяната в стила.
Мини, която е създадена преди почти 100 години, през 1928 г., беше известна с червената си рокля на бели точки. До сега. Новата ѝ визия не просто сменя роклята с панталон, но минава от червен на син тоалет, а точките от бели, стават черни.
Същото се случва и с панделката на Мини – от червена тя става синя, а жълтите ѝ обувки стават черни.
Стела Макартни създаде новият костюм на Мини
в чест на Месеца на женската история, който е през март и в чест на 30-та годишнина на Дисниленд Париж, обяснявайки, че костюмът има за цел да превърне анимационния герой в „символ на прогреса за ново поколение“.
Въпреки че през годините Мини Маус е имала няколко тоалета, именно червената рокля на бели точки беше запазената ѝ марка в тематичните паркове на Disney. Освен това Мини винаги е носила рокля или пола и за първи път в историята си ще облече панталон.
Този ход обаче беше посрещнат с недоволство от много почитатели на образа, които се питат защо Мини Маус е получила нова визия, която се случва през същата седмица, в която Disney стана обект на критики от страна на Питър Динклидж за римейка на „Снежанка и седемте джуджета“, който го нарече „назадничав“.
Коментарите на феновете бяха меко казано остри. „Страхотно Disney, превърна Мини Маус в Хилари Клинтън“,
пише един човек. Друг добавя: „Какво следва, ще се превърне ли тя в Майкъл, за да може Мики напълно да разкрие себе си?“.
През последните две години Disney направи няколко прогресивни промени в цялата компания, от добавяне на надписи, предупреждаващи за расизъм в класики като „Питър Пан“ и „Книга за джунглата“, до насърчаване на белите служители да „деколонизират библиотеките си“ като част от обучение в антирасизъм.