Рак на дебелото черво и гърдата, диабет, тревожност и внезапна смърт са резултат от продължителното обездвижване
Обездвижването в резултат на продължително седене пред компютъра е определяно от редица изследователи в последните години като „новата болест“ на века. Дори, когато си почиваме на дивана или креслово, или пътуваме продължително време в автомобил също създаване опасност за организма, ако не компенсираме с изказване на стълби, лек крос, малко по-продължителна разходка пеша или някакъв спорт или танци.
Мнението на учените
Изследвания, публикувани в авторитетните медицински издания „The Lancet“ и „JAMA“ сочат безкомпромисно – продължителното седене над 6 до 8 часа дневно е риското за редица заболявания. Това са с е свързано сърдечно-съдовите, диабет тип 2, рак на дебелото черво и гърдата, депресия и тревожност, дори преждевременна смърт. Към всичко това се добавя отслабване на мускулите и благоприятна възможност за напредване на костно-ставните деформации. Някои учени дори наричат седенето „новото пушене“ заради мащабното му и системно влияние върху здравето.
Страданието на органите и системите
При продължително седене кръвообращението се забавя, особено в долните крайници. В същото време мускулите отслабват, включително важните за стойката и баланса. Нарушава се метаболизмът – риск от инсулинова резистентност. Гръбначният стълб се натоварва неравномерно, което води до болки в гърба и врата.
Превенцията – лесна и дори забавна
Тя е задължителна, ако искаме да бъдем здрави. Освен това, не се изискват някакви специални усилия. Важното е да се създадат нови, по-здравословни навици. Особено освежаващо е по-ранното ставане с малък крос, стречинг или разходка – 30–60 минути. Опитайте на моменти да работите прави – ще ви е забавно, а и ще промените, макар и за кратко, положението на тялото. Откажете се от ползването на асансьор, изкачвайте стълбите пеша. Ако пътувате продължително, спирайте и правете кратка разходка около колата или лек и къс крос от точка А до точка Б, ако има възможност. Дори да нямате възможност за тези неща, определете поне два дни в седмицата, в които да се занимавате с активно ходене, каране на колело или друг тир спортуване.
Седенето и психиката
Заседналият начин на живот се свързва не само с физическо влошаване, но и с психични проблеми. При липса на физическа активност мозъкът произвежда по-малко ендорфини – естествените „хормони на щастието“. Това може да доведе до понижено настроение, тревожност и дори депресия. Седенето само по себе си не е смъртоносно. Проблемът е в продължителното, пасивно седене без достатъчно движение. То създава условия за развитието на хронични заболявания, които съкращават живота и влошават качеството му.