Тя е била една от учениците на Христос и е присъствала, когато Той е издъхнал на кръста, първа е видяла Неговото Възкресение
Църквата, както Православна, така и Католическа, почита днес, на 22 юли, паметта на света Мария Магдалена. Тя е определяна за равноапостолна и мироносица заради събития, свързани в нейния живот и имащи пряко отношение към Иисус Христос. Рано сутринта на Възкресението, според разказа на св.евангелист Марк (16:9), тя е първата, която е видяла възкръсналия Господ. Тъй като Възкръсналият Христов ѝ казва да възвести на апостолите за Неговото Възкресение (Йоан 20:17-18), я наричат още „Апостол на апостолите“.
Срещата й с Него е в Галилея, когато Той изгонва от нея седем бесове и я изцелява. От този момент нататък тя се Му се посвещава – следва го навсякъде, слуша учението му и остава до кръста в Неговите последните земни мигове.
Дълго време тя е била идентифицирана с няколко Марии в Евангелието – Мария, сестрата на Марта и Лазар; Мария, грешницата, която изми краката на Исус със сълзите си; Мария, жена, която се грижеше за Исус и неговите апостоли по време на пътуването им. Днес учените сямтат, че Мария Магдалена не е била грешната жена в Писанието, въпреки че е била бъркана с тази неназована жена в продължение на векове. С изключение на майката на Иисус, малко жени са почитани в Библията повече от равноапостолна Мария Магдалена. И все пак тя би могла да бъде покровителка на оклеветените, тъй като в Църквата съществува упорита легенда, че тя е неназованата грешна жена, която е помазала краката на Иисус с елей и ги е избърсала с косите си(Лука 7:36-50). Затова и в източната иконописк понякога я изобразяват с разпуснати коси, носега в ръце съд. Собственото й име е Мария, а Магдалена е производно на произхода й – от града – район Магдала, където Христос изгонва от нея „седем демона“ (Лука 8:2). Те са индикация за силно демонично обсебване или евентуално за тежко заболяване. Западният изследовател отец Уилфрид Дж. Харингтън пише, че „седемте демона“ „не означават, че Мария е живяла неморален живот – заключение, до което се стига само чрез погрешно отъждествяване с анонимната жена от Лука 7:36“. В „Библейски коментар на Джером“ отец Едуард Мали се съгласява, че тя „не е… същата като грешницата от Лука 7:37, въпреки по-късната западна романтична традиция за нея“.
Мария Магдалена е една от многото, „които са им помагали [на Исус и дванадесетте] с възможностите им“. Тя не е била сестра на Марта и Лаза. Тя е била една от онези, които са стояли до кръста на Исус с майка му. И от всички „официални“ свидетели, които биха могли да бъдат избрани за първото осъзнаване на Възкресението, тя е била тази, на която е била дадена тази привилегия.
Евангелистите Матей, Марк и Йоан пишат, че Мария Магдалена е присъствала на разпятието на Исус и че е била сред жените, посетили гробницата на Великденската сутрин. Евангелист Лука споменава присъствието ѝ само на гроба на Великден. Според евангелист Йоан, Мария е имала специална привилегия да види и да говори с Възкръсналия Господ. Тя си помислила, че Той е градинарят, докато не казал името ѝ.
И така, Мария Магдалена била близо до Иисус в най-мрачния Му час и отново в най-славния Му час. Нещо повече, тя била изключителна Негова ученичка. Смята се, че тя е родена в Магдала. Починала е на неизвестна дата, вероятно в Сен Максимен ла Сент Бом, Прованс-Алпи-Лазурен бряг, Франция, или Ефес, Мала Азия.