В първия ден от новата година се празнува Васильовден и се почита паметта на свети Василий Велики. На този ден празнуват именните си дни Васил, Василка, Весела, Веселина, Веселин.
Свети Василий бил истински духовен учител и пастир, светител и достоен архиерей, който не се огъвал нито пред еретиците и противниците на Православната вяра нито пред гонителите на Църквата и силните на деня в лицето на овластените и високомерни императори на тогавашната Римска империя. Той съграждал Църквата и укрепвал вярата на християните, подпомагал слабите и поучавал всички в истините на вярата и Христовото учение. Със своите достойни дела на пастир и архиерей, учител и богослов, духовен отец на вярващите и монасите свети Василий Велики остава като ненадминат пример за истински светител на Църквата и един от най-видните учители на Вселенското Православие. Паметта на светия Божий угодник като „стълб на Православието“ се чества тържествено от Църквата, а делото му остава като пътеводна звезда за християните в техния духовен път на спасението.
Свети Василий е бил архиепископ и вселенски отец в Кападокийския град Кесария. Той бил роден през 330 година в добро семейство, което го възпитало в християнски дух.
Още като млад той бил изпратен да учи в Константинопол и Атина, където научил много за философията, математиката, астрономията и много други науки.
След като завършил обучението си, той обиколил Египет, Месопотамия и други места, защото търсел отшелник, на когото да подражава. Заедно със свети Григорий Богослов основали общежитие за монаси.
След години, през 364 година свети Василий се върнал в родния си град, където станал епископ и създал благотворителни учреждения за болни и бедни.
Свети Василий е признат за вселенски учител, тъй като правел всичко, за да засили вярата на хората. Той правил собствени тълкования на Светото Писание и съставил специална литургия.
Днес тя се нарича Василиева литургия. Според легендата свети Василий имал дарбата да предвижда бъдещето, затова успял да разбере и деня на смъртта си. След смъртта му той е канонизиран.