Протести пред Народния срещу постановката на Малкович, пуснаха пиесата онлайн (ВИДЕО)

Полицията се намеси заради сбълък на някои от хората отвън с директора на театъра Васил Василев, Нешка Робева със силно обръщение, пуснаха пиесата онлайн, вижте я

Стотици граждани протестират пред Народния театър тази вечер, когато е премиерата на пиесата на Бърнард Шоу „Оръжията и човека“ и режисурата на американеца Джон Малкович, който е у нас за случая. Те настояха за оставката на шефа на театъра Васил Василев, който на свой ред излезе преди спектакъла и опита да овори. Някой от тях обаче му налетяха на бой. Наложи се намесата на полицията, която струпа свои части, за да не бъдат допуснати стълкновения и безредици. Хората приемат творбата като антибългарска и подигравателна. Интересното е, че днес, на 7 ноември, се навършват 139 години от боевете при Сливница. Това напомня и в свое обръщение в социалните мрежи Нешка Робева. Публикуваме го по-долу.  Прави впечатление, че останалите дни на спектакъла са на дати, които също имат отношение към същите тези боеве – 8, 9 и 27 ноември. Видимо неудържими протестиращите настоява ха изгонване на Джон Малкович и уволнението на Василев. Някои в социалните групи пък се организираха, търсейки имената и лична информация за участващитпе актьори, за да бъдат наказани. Сред протестиращите беше и емблематичният Йоло Денев и злощастен кандидат за президент от миналото. Макаар и с 50-минутно закъснение, представлението на „Оръжията и човекът“ започна при останали не повече от стотина зрители в залата.

Изявление на Нешка Робева часове преди премиерата:

„Да бъдем народ…

Днес е 7ноември – 139г. от боевете при Сливница.

От бойното кръщене и победа на младата Българска армия, в една нежелана и с нищо непредизвикана, братоубийствена война.

139г. от подвига на предците ни, защитили с живота си правото на българите – нашето право, да живеем заедно в една България.

Да отделим час – два, за да се почувстваме народ…

Да изпълним пространството пред театъра, който още носи името на Иван Вазов, но представя  пиеса, в която се осквернява паметта на войните, за които дядо Вазов написа едни от най-силните, благодарствени слова в нашата поезия:

„…Българио, за тебе те умряха,

една бе ти достойна зарад тях,

и те за теб достойни, майко, бяха

И твойто име само кат мълвяха,

умираха без страх…                  

 Да отделим час, да забравим различия, пристрастия, цветове и идеологии – да се съберем, да почетем паметта на хилядите загинали, за да я има България.

Да се съберем всички, които не се страхуват от хули и подигравки, всички които не страдат  от комплекси, които не се срамят да се наричат българи, за които България е жива рана. Всички.

Заедно – млади и стари – титулувани, образовани или не, работници, служители, студенти – заедно! И тихо – без лозунги и декларации, без викове и крясъци, без ругатни и обиди, без бутилки и павета, в шпалир от тишина изпроводим тези, които плащат, за да аплодират гаврата с паметта на предците си…“

Министърът на културата Найден Тодоров попита „Искаме ли цензура?“ и заяви, че самият той би искал да наложи такава на много от чалга песните, но ако днес се налага цензура върху едно, утре ще е на друго. Той сравни текста на Бърнард Шоу с “Бай Ганьо” и “Криворазбраната цивилизация“. „Тази пиеса е поставена през 1995 г. във Враца, играна е и в София. Нещо повече, печели награда за режисура година по-късно на фестивала на малките театри и отново е поставена през 2010 година в Русе. Защо досега не е била проблем?“ каза по-рано днес служебният министър Найден Тодоров.

Европейската театрална конвенция подкрепи Джон Малкович и Народния театър. „Заставаме зад Народния театър „Иван Вазов“, тъй като той е изправен пред предизвикателства пред своята артистична свобода, като в същото време осъждаме тревожното движение на крайнодесни групи в цяла Европа за ограничаване на свободата на изразяване“, посочиха оттам. И добавят, че са били сигнализирани от ръководството на театъра за „тревожна кампания на сплашване около предстоящата постановка „Оръжията и човекът“, режисирана от прочутия театрал Джон Малкович“.

Exit mobile version