14.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Рождество Богородично – народните обичаи

На снимката: Съвременен вариант на Богородична пита

 

За Рождество Богородично, който честваме днес, на 8 септември, св. Андрей Критски пише: „Днешният празник е за нас началото на всички празници, вратата, през която се влиза при благодатта и се стига до истината”.

Независимо, че Светата Литургия и съпреживяването на събитието да са най-важни за християнина в Църквата, съществуват и редица народни обичай у всички народи. Те  са изпразнени от християнското съдържание и са елементарни обредно-заклинателни практики, които несъзнателно се извършват и от съвременниците.

„Следвай ме” ще ви запознае с някои от тях  в България, като уточняваме, че те не са задължителен елемент за празника, а само обичаи, някои съхранили дори древни езически практики. Те следва да бъдат познавани, като неизменна част от традициите и вярванията на българите, но дали да ги изпълнява или не, избира всеки отделен човек.

Пресвета Богородица се смята за покровителка на родилките – стои до тях, докато раждат, а после напуска дома. На този ден на много места в страната се пече малка питка, наричана Богородична. Наричали я още повойница – от повои. Това са ленти плат, с които са пристягани бебетата, след като бъдат повити в пелени. Тези пити имат наименование още бабина пита, бърза пита, сминдал, намазвали ги с мед и били предназначени за родилките.

В миналото към 40-я ден на бебето и майката се четяла, както се практикува в Църквата и сега, очистителна молитва, следвало Светото Кръщение. Преди това, по народна традиция, нямаща нищо общо с християнството, преди 40-я ден се омесвала втора пита за новороденото. Наричали я втора пита, погача, голям сминдал или викане на орисниците. На нея поднасяли на детето паричка за здрав сън. В някои райони роди прекаждали родилката с дим от срещниче, дилянка, черен оман – действие с неоспорим езическо – заклинателен характер.

Това са само част от най-популярните псевдохристиянски практики по нашите земи.

 

Следвай ме – Вяра

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.