6.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Руски приказки с пианиста Янко Маринов и състав „Импресия“

Изявените и известни на публиката певци от вокалния състав „Импресия“ и Янко Маринов (пиано) ще ни въведат в чудния свят на руските приказки. Това ще стане в Камерната зала „България“, на 5 юни, от 19.00 часа.

Ще си припомним приказката за „Златното петле“, как старият и грозен цар Додон получил подарък от мъдрец – златно петле, което пропявало при приближаването на врага. Царят намислил да се ожени за красива девица – Шамаханската царица, но ето, че се появил мъдрецът и поискал невестата му за отплата.

Дали е безсмъртен и непобедим чудовищният Кошчей и къде се крие неговата черна душица?

А искате ли да научите откъде гениалният Пушкин е заимствал и обработвал елементи за приказките си? Разбрал ли е Поетът основното послание на старата немска приказка „Рибаря и Халибут“ (първообраза на Златната рибка) и изпълнило ли се е последното, най-алчно желание на старата баба – да бъде самия любим наш Господ Бог?

Как приказката за „Цар Салтан и княз Гвидон“ е свързана с „Момичето без ръце“ от братя Грим? И как да разрешим психологическия синдром Жар-птица-перо („Жар птица“): ако юнакът вземе перото, ще преживее огромни трудности и може и да не оцелее, а ако остави огнено-искрящото перо, цял живот ще съжалява, че не се е осмелил и така не е изпълнил заветната цел на живота си.

На пиано ще бъдат изпълнени смайващо виртуозните клавирни пиеси Източна фантазия „Исламей“ от Балакирев и трансценденталният етюд-поема „Мазепа“, вдъхновен от историята на руския войник Мазепа, наказан до сетни сили да язди вързан на бясно препускащ кон заради неподходяща любов към по-висшестояща в обществото дама.

Ще се срещнем с най-ранните видове руско многогласие – рядко изпълняваните строчно, демествено и партесно пеене от XVII век. Те възникват в периода на т.нар. многоразпевност – когато се формира репертоарът на Болгарский, Киевский, Греческий роспев, и са записани на знаменна нотация, но снабдена с „помети“ – обозначения, които изясняват диастематиката. Така, достатъчно достоверно разшифровани, песнопенията на строчното и демественото пеене ни изненадват с безбройни секунди, дисонанси и неочаквани модулации.

В програмата:

„Строчное пение“ и творби от М. Балакирев, П. И. Чайковски, Н. Римски-Корсаков, С. Рахманинов, И. Стравински и други.

Следвай ме – Култура

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.