Сред народа у нас денят е популярен като Петровден, някога на него за празнували занаятчиите
„Стълбовете на вяра”, така Църквата нарича светите апостоли Петър и Павел, чиято памет се отбелязва днес. Те се честват на 29 юни както от православните, така и от католиците. Свети апостол Петър е патрон Ватикан, неговото име носи базиликата там Смята се, че в I в. сл. Р.Хр. на това място е бил погребан апостолът. По нашите земи този ден е популярен като Петровден независимо, че се честват и двамата апостоли.
И двамата са разпространители на новото учение, те преминават през много изпитания. Завършват своя земен живот в Рим през 67 г. сл. Р.Хр. по време на властването на император Нерон. Апостол Петър бил разпънат на кръст, а апостол Павел, в качеството си на римски гражданин му била „оказана честта” да бъде посечен с меч. Разпъването се смятало за най-позорния начин на екзекуция.
Независимо, че Църквага ги чества в един и същи ден при двамата има разлики в житейския им път. Св. ап. Петър е един от дванадесетте ученици на Иисус, родом от Бетсаида, а рожденното му име е Симон. Бил е рибар. Брат му Андрей го запознава с Иисус, който заради силната му вяра го нарича Петър, което в превод от гръцки означава камък. След залавянето на Иисус в Гетсиманската градина стражите три пъти го питат дали той е Негов ученик, но той отрича. Впоследствие Петър се разкайва за тази своя слабост.
За разлика от него, Павел бил римски войн и гонител на християните. На път за Дамаск, където трябвало да арестува Христови ученици той изгубил зрението си. Това се случило, след като чул глас, който го попитал: „Савле, Савле, защо ме гониш?… Аз съм Исус, когото ти гониш.“ Последвала светкавица, от която той ослепял. Няколко дни по-късно войнът-гонител попаднал сред християните, които трябвало да арестува. Те обаче се помолили за здравето му и той прогледнал. Впоследствие името му било променено на Павел.
В миналото занаятчиите са отбелязвали 29 юни като свой празник.
Имен ден празнуват Петър, Павел, Петя, Павлина, Петра, Павелка, Полина, Камен, Пенчо, Пейо, Кремена и всички производни от Павел и Петър.