Посечен е по заповед на императора Клавдий II през 269 г., първата картичка от влюбен младеж е от 1477 година
Пухени сърчица, сърчица на клечка, балони – сърчица, картички – сърчица. Все предмети на вниманието към човека, когото обичаме, обобщени под знака на 14 февруари – Денят на влюбените. В повечето случаи хората, просто, казват – свети Валентин. Кой обаче е той и какво общо има с валентинките и всички останали атрибути на кича? Има, но твърде малко. И то е в онази невидима нишка, която свързва обичащите се млади хора.
Свети Валентин е римски свещеник, живял през III век по времето на император Клавдий II. На императора, като на всеки император – военолюбец, му била потребна силна армия. За нея най-самоотвержени бойци били мъжете без семейства, които нямали какво да рискуват. Знаейки тази особеност, Клавдий II издал разпореждане, с което забранявал сключването на бракове. В Рим обаче един свещеник на име Валентин се осмелил да пристъпи заповедта му. Късно вечер той тайно венчавал влюбените млади християни. За дръзкото му непокорство той платил с живота си, като бил обезглавен с меч. Това се случило през 269 година. Впоследствие той бил канонизиран от Католическата Църква и станал покровител на влюбените.
Мощите му се съхраняват в базиликата „Свети Валентин“ в Терни – Италия. През 1605 г. епископ Джовани Антонио Онорати насърчил разкопаване в храма за намирането им. Те били открити при мраморна арка под главния олтар на базиликата. В саркофага било тялото на светеца с отделена от него глава, което потвърждавало смърт чрез обезглавяване. Реликлите били поставени в червена кипарисова урна, запечатана и покрита с декоративна кърпа. През 1630 мощите на свети Валентин са преместени в художестевно изработен ковчег. Той е преместен в новия олтар на базиликата през 2003 година.
Колкото до валентинките, те са късна търговска мода. Запазена е обаче пощенска картичка от 1477 г. на младата англичанка Марджъри Брюс, изпратена до нейния приятел Джон Пастън. На нея е съхранен надписът ,,На моя верен възлюбен“ и датата 14 февруари.