14.9 C
София
вторник, май 13, 2025
spot_img

Скандално: Череши по 267 лв. за килограм

Краставиците от последните 10 дни са с постоянен темп надолу, но в сравнение с годишната база – са с 4% по-висока цена, заявява Владимир Иванов –  председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Той съобщи цени и на други стоки, но „Следвай ме“ уточнява, че това са цените на стоковите борси. Оттам до купувача цените са значително по-високи.

Цената на черешите е достигнала 267 лева, но това не е пазарната тенденция, а единичен случай, вероятно става дума за екзотична продажба, предназначена за хотел. Тоза разкри председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища Владимир Иванов пред NOVANEWS.

„Няма никакво основание в икономически смисъл да се повиши ценовото равнище след приемането на единната европейска валута. Това са спекулации. Всичко зависи от нивото и развитието на икономиката. Ценообразуването не е функция от валутата, независимо каква е тя. Преминаването към единна валута е много по-доброто обстоятелство, защото улеснява плащанията и намалява разходи. А как ще се възползваме от по-добрите условия – всичко зависи от нашата ефективност. Колкото по-голямо аграрно и индустриално производство имаме, толкова по-добре ще живеем. Инфлацията е един процес, получаващ се вследствие на сблъсъка между търсените и предлагането“, разясни още експертът. Владимир Иванов изброи и какво българско производство има към момента на пазара.

„Реколтата ни е от по-малко количество зеленчуци, а и овошките ни пострадаха доста. Пазарът е добре осигурен със стоки и с услуги, особено що се касае за предлагането на храни. Наблюдаваме една мощна конкурентна среда, дори близка до перфектната конкуренция. Вариациите в климатичните проявления обаче доведоха до неритмично предлагане на плодове и зеленчуци. При по-високи цени има дефицит на предлагането от определени стоки. Такъв продукт е зелето към момента, което направи доста ценови рекорди“, отбеляза той.

Иванов поясни още, че краставиците от последните 10 дни са с постоянен темп надолу, но в сравнение с годишната база – са с 4% по-висока цена. А картофите са с 8% надолу. При черешите ръстът бил много по-сериозен заради щетите, които били нанесени на реколтата. „На годишна база имаме осезаемо поскъпване на млечните продукти. При киселото и прясното мляко гоним около 20% разлика. Като положителна тенденция се забелязва, че маслото започна да обръща тренда на европейския пазар и да пада“, съобщи още Иванов.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.