5.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Смолите – забравените лекарства

Очаквайте изпитани рецепти от народната медицина с тях

Лечебните свойства на смолите са известни от прастари времена. Затова в древността те са се ценяли наравно със златото. Спомнете си само тримата влъхви, които принасят в дар на Младенеца Иисус злато, лаван и смирна – последни две са точно смоли. За да бъдат те лековити, трябва да се събират  в определен период, като за всяко дърво този период е различен. В следващи публикации „Следвай ме” ще ви предложи рецепти от народната медицина за приготвяне на лечебни средства от различни видове смоли.

Смирната, например, едният от подаръците на влъхлите, се е използва още преди християнството като антисептично и дезинфекциращо раните средство. Тя има и противогъбичен ефект. Затова тази смола е служила за помазване на покойниците – един вид балсамация и предпазване на тялото от пагубния ефект точно на гъбичките. Използвана е и като средство срещу екземи. Има исторически съобщения, според които тя е подходяща при ишиас, артрит и подагра. Ползва се още при простудни заболявания и ентероколити.

Лаванът, популярен като тамян създава успокояващ ефект. Той се постига от аромата му, което е известно в много източни култове, в които се и използва. Каденето с тамян не е универсална практика само в християнството. Смята се, че тази смола действа антидепесивно. Различни рецепти със скълцан тамян се употребяват при камъни в бъбреците, язва и колити.

Мастихата (мастикс, мастика, чам сакъз или дъвка) е ценна смола с невероятно добри антибактериални и антигъбични действия. Като дъвка, тя избелва зъбите, освежава и убива гъбичките в устната кухина. Историята на мастиковата смола, от която се прави сакъз, е на над 2500 години. Тя се добива от храстовидното дърво Pistacia Lentiscus, срещащо се в някои части на Средиземноморието и Северна Африка, както и върху територията на днешна Азия. Добивът й е трудоемък, затова е и скъпа.

Боровата смола от бял бор, загрята, а ароматът вдишван, облекчава упорити кашлици и хрема. Тя подпомага зарастането на рани и лечението на разранявания на кожата от екзема, например. Катраненият сапун, в който има малки количества от нея е добро средство срещу косопад и пърхут.

Бензионът, който е смола, извличана от стволовете на определени тропически дървета, срещащи се най-вече в Тайланд, Ява, Борнео и Суматра. В България е все още малко позната, макар и да има широко приложение в традиционната източна медицина. Тя я използва като антисептично и противовъзпалително средство – за почистване на рани, превантивно срещу респираторни заболявания и успокояване на кашлица и стомашни неразположения. Ароматът й има определено успокояващ ефект.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.