Местим стрелките на часовника с един час назад, промяната е точно в 04.00 ч., връщаме се в астрономическото време
Тази съботна нощ, на 28 срещу 29 октомври, точно в 04.00 ч. връщаме стрелките на часовника си с един час назад и съответно се връщаме към астрономическото време. Така ще спим повече.
От 04.00 ч. ще стане 03.00 ч., ще спим с 1 час повече, сутрин ще е от по-рано светло, вечер ще се стъмва бързо.
Тази практика се въвежда през 1916 година в Германия по време на Първата световна война. По-късно, през 1908 г., тя се пренася и във Великобритания. Местенето на стрелките в Европа започва в 1976 г. по искане на Франция. В България се практикува от 1979 г., въведене е с Устав на Министерския съвет.
Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официално прилаганото време се измества обикновено с един час по-напред от астрономическото време и остава в сила до последната неделя на октомври в съответната календарна година.
Така през пролетта преминаваме от астрономическото време към лятното часово време. Това става всяка година, събота срещу неделя, през последната седмица на март, като в 03.00 часа сутринта местим часовника с един час напред – 03.00 става 04.00.
През есента се връщаме към астрономическото време – всяка година е в събота срещу неделя, през последната седмица на октомври, точно в 04.00 часа сутринта и сменяме часа с един час назад. Тоест 04.00 часа сутринта става автоматично 03.00 часа сутринта.