Икономистът е за провеждане на референдум за единната валута у нас
България вече е де факто член на еврозоната, защото нейният валутен борд гарантира, че левът е клонинг на еврото. В резултат на това всичко, което България би постигнала с приемането на еврото, е отказ от своя паричен суверенитет. Това заяви за „Следвай ме“ американският икономист проф. Стив Ханке.
При режима на паричен съвет на България запазва своя паричен суверенитет и възможността да смени своята котва валута. Ако България приеме еврото, ще бъде завинаги обвързана със съдбата на еврото, изтъква водещият икономист. Той беше главен съветник на бившия президент Стоянов и е известен като бащата на валутния борд в България. Той е факт в страната ни от 1 юли 1997 г., като официалният валутен курс на лева беше фиксиран към германската марка. Така с помощта и професионалния капацитет на проф. Ханке държавата ни преодоля кризата и хиперинфлацията.
За близо три десетилетия валутният борд устоя на срива на руската рубла, голямата рецесия от 2008 г., гръцката финансова криза от 2009 г., краха на Корпоративна търговска банка през 2014 г. и пандемията от Covid през 2020 г., като същевременно осигури ниска инфлация, стабилност и икономически растеж за България. „Затова е озадачаващо, че има натиск българският лев да бъде заменен с евро. Данните от социологическите проучвания показват, че българите не са особено запалени по идеята да се откажат от любимия си лев и да го заменят с еврото. Очевидно това предложение представлява разминаване между желанията на обикновените българи и желанията на българския политически елит, коментира проф. Ханке. Накратко, представителното правителство и парламент на България не успяват ефективно да представят възгледите на своите избиратели. Тази динамика поставя под въпрос легитимността на българската представителна демокрация“, убеден е той. Икономистът смята, че трябва да се проведе референдум за въвеждане на еврото в България. „В тази светлина най-добрият начин за България да разреши дебата лев срещу евро е да поеме по пътя на Швейцария – пряка демокрация чрез референдуми. Помислете например за приемането на дълговата спирачка в Швейцария, епизод, който се съдържа в книгата ми „Устойчивост на публичния дълг: международни перспективи“ с Бари Поулсън и Джон Мерифийлд“, изтъква проф.Ханке.
Той препоръчва хората да вложат от парите си в американски долари, а останалите – в лева. Икономистът дава този съвет на хората, които споделят неговите опасения за еврото.
Визитка:
Стив Х. Ханке е професор по приложна икономика в университета Джон Хопкинс в Балтимор. Той беше главен съветник на бившия президент Стоянов и е известен като бащата на валутния борд в България. Най-новата му книга, с Мат Секерке, е „Да накараме парите да работят: Как да пренапишем правилата на нашата финансова система“ и беше издадена на 6 май.