3D очила за виртуална реалност допълват обучението по хирургия в Медицинския университет (МУ) -Варна. В началото на 2018 година симулаторът за лапароскопска хирургия във висшето учебно заведение бе допълнен с последно поколение симулационна платформа с възможност за 3D реалистична визуализация “Lap Mentor 3D System VR OR” и симулационни комплекти за шиене и работа с хирургически инструменти.
Студентите, стажант-лекарите и специализантите в МУ-Варна ще са първите в глобален мащаб, които ще имат възможност да се обучават по хирургия с 3D очила за виртуална реалност, благодарение на които се пресъздава детайлно операционната зала, включително екипът в операционна зала, пациентът и оборудването. Очилата разполагат и със слушалки, чрез които се осигурява преживяване с цялостно „потапяне“ в реалните условия, включително всички шумове, характерни за динамичната работа в операционна зала. Всичко това ще спомогне още при обучението си стажантите да могат да се справят с всички натоварвания и атмосферата в операционната зала. 3D суфтуерът позволява на сестрата да избира инструменти според медицинския случай, за да даде възможност за ефективна работа в екип между хирург и сестра и осигуряване на ясна комуникация и очаквания на нуждите на хирурга.
Комбинацията от реална сензитивна обратна връзка, детайлна анатомия, реалистична образна диагностика, широка гама от хирургически инструменти и различни конфигурации троакари, дава възможност на студенти, стажант-лекари и специализанти да усетят по реалистичен начин хирургическата работа и същевременно да тренират уменията си.
Симулаторите за лапароскопска хирургия дават възможност за отработване на уменията за работа в екип, съставен от оператор и минимум още един асистент. Чрез закупената допълнителна платформа „Lap Mentor Express”, която има възможност да работи както самостоятелно, така и в комбинация с “Lap Mentor III” се позволява овладяване на майсторските хирургични асистентски роли и практикуване на нетехнически умения и подобряване представянето на екипа.
Симулаторът е с снабден с модули пресъздаващи операции като лапароскопска холецистектомия, херниопластика, апендектомия и хистеректомия, като Медицински университет-Варна е първият клиент в глобален мащаб, който разполага с тези платформи.
Симулационната форма е съвременна форма на обучение и осигурява по-високо качеството на образователния процес по хирургия. Още с внедряването на новия симулатор във Варна, българското медицинско образование излезе на европейско и на световно ниво. Системата разполага и с тестов модул, който работи с геометрични фигури, чрез които могат да се усвоят базови технически умения от бъдещия лекар.
Внедряването на тези две високотехнологични платформи е поредната стъпка от стратегията за развитие на медицинското образование във Варна, използването на нови технологии в преподаването и за развитието на теле- и симулационната медицина, без които един модерен университет не може да съществува. Предстои изграждането и на самостоятелен симулационен център, разположен в нова, 9-етажна сграда, който ще бъде оборудван с най-съвременни и модерни симулатори.
Освен това за нуждите на обучението по хирургия за студентите във Варна бяха доставени симулационни комплекти, които включват силиконови имитатори на кожа и подкожие, черва, подкожна тъкан, иглодържател, пинсети, ножици, игли и конци. Комплектите са предназначени за придобиване на умения за шиене и работа с хирургически инструменти.