Студови алергии и дерматит през зимата

„Препоръчват се хипоалергенни и овлажняващи продукти, създаващи защитна бариера на кожата“, казва д-р Веселина Бельова

Д-р Веселина Бельова е завършила медицина в МУ София през 2016 г. През 2021 г. придобива специалност по кожни и венерически болести след проведена специализация в Клиника по кожни и венерически болести към „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“. Преминала е експертен курс по топографска анатомия и инжекционни техники към TEOXANE Laboratories – Женева. Сертифицирана е от Alma Lasers за работа с лазерни и енергийно базирани устройства и съвременни техники и протоколи за апаратна анти-ейджинг медицина. Член е на Европейската академия по дерматология и венерология и Българското Дерматологично дружество. Професионалните и интереси са в областта на клиничната и естетична дерматология и анти-ейджинг медицина. В момента работи в Университетска болница „Лозенец“.

  • Д-р Бельова, как зимните условия влияят на кожата ни и какви са основните проблеми, които можем да срещнем през този сезон?
  • Зимните условия имат значително влияние върху кожата, тъй като студът, вятърът и ниската влажност водят до загуба на влага и нарушават бариерната функция на кожата. Комбинацията от студения външен въздух и сухия въздух от отоплителните системи в затворени пространства причинява допълнително изсушаване на кожата. Основните проблеми, които се появяват през този сезон, включват сухота, зачервяване, раздразнение и лющене. Тези симптоми са особено изразени при хора с чувствителна кожа. Ако кожата не получи достатъчно хидратация и защита, е възможно да се развият по-сериозни състояния като зимен дерматит и дори студова алергия.
  • Какво представлява студовата алергия и кои са симптомите, за които трябва да внимаваме?
  • Студовата алергия, или студовата уртикария, е състояние, при което кожата реагира на ниските температури със зачервяване, сърбеж и поява на обриви или копривна треска. Симптомите обикновено се появяват в рамките на минути след излагане на студ и могат да варират от леки зачервявания до сериозни реакции като оток и дори затруднено дишане при тежки случаи. Тези симптоми най-често се проявяват на откритите части на тялото – лицето, ръцете и шията.
  • Какво препоръчвате за предпазване от студовата алергия и какво трябва да правят хората, които вече са засегнати?
  • За хората със студова алергия е важно да избягват директното излагане на студ. Това включва носене на топли дрехи, ръкавици, шалове и шапки, които да покриват кожата, когато са на открито. Препоръчително е да се използват хипоалергенни и овлажняващи продукти, които създават допълнителна защитна бариера за кожата. За някои пациенти може да се наложи и прием на антихистамини, особено при по-тежки симптоми, но това трябва да става след консултация с дерматолог.
  • Каква е разликата между зимния дерматит и студовата алергия?
  • Зимният дерматит е състояние, което се проявява при много хора, особено при тези със суха и чувствителна кожа. Причинява се от комбинацията на студено време и сух въздух от отоплителните системи, което води до загуба на влага и съответно до раздразнение на кожата. Симптомите включват сухота, зачервяване, лющене и сърбеж, особено на ръцете, лицето и краката. За разлика от студовата алергия, зимният дерматит не е реакция на имунната система, а по-скоро резултат от липсата на подходяща грижа и хидратация.
  • Какво можем да направим, за да предпазим кожата си от зимния дерматит и сухотата?
  • През зимата е важно да адаптираме рутината си за грижа за кожата. Препоръчвам използването на по-богати и интензивни овлажнители, които съдържат съставки като хиалуронова киселина, глицерин и серамиди, които помагат за задържането на влагата в кожата. Топлата, но не гореща вода за къпане също е важна, тъй като горещата вода може да изсуши кожата допълнително. За хората с по-суха и чувствителна кожа е добре да избягват агресивните почистващи продукти и да се насочат към по-нежни, хидратиращи формули.
  • Какви съвети ще дадете на хората, които се борят с хронични кожни състояния като атопичен дерматит през зимата?
  • Зимата може да влоши симптомите на хронични състояния като атопичен дерматит, поради повишената сухота на кожата и студеното време. За тези пациенти е от изключителна важност да спазват стриктна рутинна грижа за кожата, включваща редовно нанасяне на емолиенти и използване на медикаменти, ако са предписани от специалист. Добре е също да избягват вълнени и синтетични материи, които могат да раздразнят кожата, и да предпочитат памучни дрехи. Поддържането на хидратация чрез прием на достатъчно вода също е от значение.

Exit mobile version