0.7 C
София
понеделник, ноември 25, 2024
spot_img

Съвети за опазване от горещините

Лекарствата приберете на хладно, високите температури им влияят

Горещините за предизвикателство и за възрастните, но и за по-младите, дори за децата. Едва ли има човек, който да не знае основните правила, с които да се опази от прегряване. Въпреки това „Следвай ме” ви припомня основните от тях.

Стремете се да поддържате хладна температура в жилището си. Проверявайте температурата в него между 8 и 10ч., в 13ч. и вечер в 22ч. Тя трябва да бъде по-ниска от 32°C през деня и 24°C през нощта. Тези инструкции е особено важно да се спазват за деца, възрастни над 60г. или хора с хронични здравословни проблеми.

Използвайте хладния въздух през нощта,

за да проветрявате. Ако е безопасно, отворете всички прозорци през нощта и рано сутринта, когато външната температура е по-ниска. Пред зеня не отваряйте тези от тях, които са директно изложени на слънчева светлина. Изключете изкуственото осветление и толкова електрически уреда, колкото е възможно. Пуснете щори, драперии и тенти на прозорците, които се огряват от слънцето сутрин или следобед.

Сложете мокри кърпи в жилището си,

за да го охладят. Не забравяйте, че тогава се повишава и влажността на въздуха. Ако имате климатик, затворете вратите и прозорците и изключете електрическите уреди, които не са необходими за охлаждане, така че да се намали рискът от прекъсване на електрозахранването.

Електрическите вентилатори могат да донесат облекчение в горещините, но когато температурите са над 35 °C, те не могат да предотвратят здравословни проблеми, свързани с горещините.

Пийте много течности, най-вече вода

Преместете се в най-хладната стая, особено през нощта. Ако не е възможно да поддържате хладна температура в дома си, прекарвайте 2-3 часа от деня на хладно (например в обществена климатизирана сграда). Избягвайте да излизате навън в най-горещите часове на деня. Избягвайте изморителна физическа активност. Ако ви предстои такава – свършете я в най-хладната част на деня, която обикновено е сутрин между 4.00 и 7.00 часа.

Не оставяйте деца и животни

в паркиран автомобил. Там прегряването може ги изтощи и дори умътви.

Поддържайте тялото си хладно и хидратирано. Вземете хладен душ или вана. Алтернативно може да ползвате студени компреси, кърпи, гъби, бани на краката и т.н. Носете летни, свободни дрехи от естествени материи. Навън носете широка шапка с периферия или козирка и слънчеви очила.   Ползвайте леки чаршафи и завивки без пълнеж, за да избегнете задържането на топлина. Приемайте редовно течности като избягвате алкохол, тютюнопушене и прекалено кофеин и захар. Яжте по малко и по-често, избягвайте храните, богати на протеини.

Помогнете на другите в нужда

Планувайте да проверявате семейството, приятели и съседи, които прекарват дълго време сами вкъщи. Уязвимите хора може да имат нужда от помощ през горещите дни.  Обсъждайте екстремните топлинни вълни с тях. Всеки трябва да знае какво да прави, за да се справи с тях. Помогнете на човек в риск да получи съвет и подкрепа. Възрастните или болните хора, които живеят сами трябва да се посещават поне веднъж на ден.

Ако приемате лекарства, консултирайте се с лекуващия лекар как лекарството може да повлияе върху терморегулацията и флуидния баланс.

Ако имате здравословен проблем,

пазете лекарствата на температура под 25 °C или в хладилника (прочетете упътванията за тяхното съхранение). Потърсете съвет от лекар, ако страдате от хронично състояние или приемате множество лекарства. Ако Вие или човек до Вас се почувства зле, опитайте се да намерите помощ, ако се чувствате замаян, отпаднал, неспокоен или изпитвате силна жажда и главоболие; преместете се на хладно място възможно най-бързо и премерете телесната си температура.  Пийте вода или плодови сокове, за да се рехидратирате. Починете си незабавно на хладно място, ако изпитвате болезнени мускулни спазми, най-често в краката, ръцете или корема, в много случаи след продължителни упражнения през горещите дни. Пийте рехидратиращи разтвори, които съдържат електролити. Потърсете медицинска помощ, ако крампите, предизвикани от горещината продължат повече от един час.

Консултирайте се с лекар,

ако усетите необичайни симптоми или ако симптомите продължат. Ако член на семейството е с гореща и суха кожа и делириум, конвулсии и/или безсъзнание, обадете се незабавно на лекар или извикайте линейка. Докато чакате спешния екип, преместете пострадалия на хладно място и го сложете да легне с повдигнати крака и бедра, свалете дрехите и започнете външно охлаждане със студени компреси на врата, ахилеса и слабините, продължително проветрявайте и мокрете кожата с вода с температура 25–30°C. Премерете телесната температура. Не давайте на пострадалия ацетилсалицилова киселина или парацетамол. Сложете да легнат настрани хора в безсъзнание.

Следвай ме – Здраве / Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles